close

Správné zalévání je pro rostliny klíčové, ať už jde o ty pokojové, či zahradní. Zahrada si žádá mnoho péče, přičemž ani na zalévání byste neměli zapomínat. A to nejen během horkého léta, ale i během dalších ročních období.

Kdy zalévat zahradu

Roční období a srážky (nebo jejich nedostatek) ovlivňují množství vody, které budete rostlinám na zahradě muset dodat. Během chladnějších měsíců rostliny rostou méně, mnohdy vůbec. Nevyžadují proto tolik vlhkosti. Ale i chladuvzdorné stromy, keře a trvalky, které během zimního období nerostou, stále potřebují hydrataci. Během roku přichází suchá období, během kterých je třeba rostlinám dodat potřebnou vláhu.

Zalévání během jara

Během jarního období jsou většinou dešťové srážky vydatnější, zahrada si proto nežádá takovou péči ohledně zalévání. Vždy je důležité sledovat, jak moc prší. Dle toho lze odvodit, jak moc je potřeba rostliny zalévat. V případě, že dlouho nepršelo, nebo pršelo velmi málo, je vhodné rostlinám dodat vláhu.

Období léta

Jak se počasí otepluje a nastávají sucha, budete muset zakročit s větší zálivkou. Když se teploty blíží 30 °C, pravděpodobně bude nutné rostliny zalévat každý den. Předejdete tak jejich vadnutí. Vždy však myslete na to, že je vhodné zalévat brzy ráno či k večeru, aby sluneční paprsky nepoškodily listy rostlin.

Zalévání na podzim

Konec vegetačního období obvykle nebude vyžadovat tolik zalévání, protože teploty začínají klesat a srážky často přibývají. Většina rostlin také začne zpomalovat svůj růst a při přípravě na zimu ztrácet listy, takže jim postačí méně vláhy. Rostliny zalévejte zhruba dvakrát týdně, dokud se teploty neblíží nule a nezačal padat sníh.

Období zimy

Zalévání v zimě je nutné pouze předtím, než udeří mrazy. S příchodem mrazů se rostliny v podstatě ukládají ke spánku. Dokud se teploty drží nad nulou, rostliny zalévejte dvakrát až třikrát týdně dle potřeby. Jakmile však napadne sníh, neměli byste rostliny zalévat.

Jak zalévat rostliny

Zahradu můžete zalévat konví či hadicí, nebo použít postřikovače či zavlažovací systémy. Na rostlinách příliš nezáleží, jde spíše o to, co je pro vás nejpohodlnější a cenově dostupné. Například na malou zahrádku nebo jen pár rostlin postačí konev nebo hadice. Ale pokud máte mnoho rostlin na velké ploše, je dobré zvážit investici do zavlažovacího systému, který navíc pomůže šetřit vodu.

Při používání konve myslete na teplotu vody. Nejste sami, kdo nemá rád studené sprchy nebo koupele – i mnoho rostlin nesnáší opravdu studenou vodu. Vždy používejte studenou nebo vlažnou vodu, nikdy ne ledovou. Zvláště u sazenic a mladých rostlin, protože hůře snášejí teplotní šok.

Je důležité vyhnout se i druhému extrému, kterým je příliš horká voda. To se může stát, když hadice nebo konev (zejména kovová) stála na slunci. Je proto vhodné z hadice odpustit vodu, dokud nepoteče vlažná či studená. Teplou vodu z konve je třeba vylít a nahradit čerstvou.

Tipy pro zalévání nových rostlin

Obvykle trvá rok po výsadbě než se většina trvalek, keřů a stromů plně usadí – mají šanci vyvinout silný kořenový systém. Během první sezóny na vaší zahradě se ujistěte, že vaše nové rostliny nikdy nezvadnou nebo úplně nevyschnou. To jim pomůže soustředit více energie na pěstování zdravých kořenů, namísto opravy poškození při stresu ze sucha.

Při sázení malých rašelinových květináčů přímo do půdy dávejte pozor, aby žádná část květináče nevyčnívala nad půdu. Pokud se tak stane, bude suchá rašelina fungovat jako knot – vytáhne vodu z půdy a nechá ji odpařit do vzduchu.

Zalévání zahrady je třeba přizpůsobit aktuálnímu ročnímu období – teplotě a srážkám. Na jaře a v létě rostliny samozřejmě potřebují více vláhy. To však neznamená, že ani na podzim a případně v zimě jim neprospěje zálivka.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : zalévánízalévání zahradyzima

The author Michaela

Leave a Response