close
Komerční články

Chcete maximalizovat svou pracovní produktivitu? Zde je pět tipů, jak na to

Smiling,Handsome,Freelancer,Working,Remotely,From,Home.,He,Is,Speaking

Běháte od jednoho úkolu k druhému, a nakonec nemáte hotový ani jeden? Často se cítíte pod tlakem vlastních pochyb o sobě a své práci a nestíháte deadliny? Základem kvalitně a včasně odvedené práce je správná organizace a disciplína. Pokud chcete zvýšit svou produktivitu, čtěte dál.

1.     Vytvořte si rozvrh

Každé ráno, než se pustíte do práce, si sesumírujte všechny úkoly a řádně si je rozvrhněte. Stejný postup praktikujte i na začátku každého týdne či měsíce nebo ve chvíli, kdy obdržíte nová zadání. Založte si například tabulku, ve které si můžete přehledně vyznačit termíny odevzdání vypracovaných zadání, podle kterých snáz rozeznáte, kolik práce byste za den měli udělat. Jestliže pracujete na home office, nastavte si pravidelnou pracovní dobu.

2.     Omezte multitasking

Nedílnou součástí funkčního rozvrhu je stanovit si priority. Děsí vás každé ráno e-mailová schránka plná nepřečtených zpráv? Ty méně alarmující si odložte na později. Zakladatel moderního managementu Peter F. Drucker se nechal slyšet, že je velmi důležité se umět soustředit na jeden momentální úkol a ostatní nechat ve frontě. Přeskakování z jednoho úkolu na druhý totiž může produktivitu snížit až o 40 %.

3.     Udržujte čistotu

Neuspořádaný pracovní prostor bezpochyby ovlivňuje váš výkon. Než přikročíte k plnění svých povinností, zkontrolujte si stůl, případný nepořádek ukliďte. Srovnané fixy a dokumenty, ale velké množství špinavých hrnků od kávy o vás prozradí, jak si dokážete zorganizovat nejen prostor kolem sebe, ale i čas, který trávíte nad prací. V mnoha firmách pořádek na pracovním stole přímo vyžadují. Pochopitelně se jedná hlavně o pracoviště, na kterých se zaměstnanci setkávají s klienty napřímo. Nezapomeňte ani na pořádek v počítači či notebooku – uspořádejte si nejen ikony na ploše, ale i záložky v prohlížeči.

4.     Dělejte si přestávky

Tvrdou práci by měly vyvažovat pravidelné přestávky. Jděte se například každé dvě hodiny projít do kuchyňky, kde prohodíte pár slov s kolegy. Nebo si zajděte do blízkých lahůdek a odměňte se oblíbeným chlebíčkem. Procházka a čerstvý vzduch dají kýžené osvěžení nejen vašemu mozku, ale i nohám, které od rána plandají z kancelářské židle.

5.     Nezapomeňte na rituály

Rituály udržují naši mysl v pohodě a kondici, a to nejen v pracovním, ale i v tom osobním životě. Nařiďte si budík každý den na stejný čas, zacvičte si a posnídejte. Dopoledne si v kanceláři uvařte kávu, po obědě se trochu projděte. Po večeři si přečtěte pár stránek z knihy a jděte spát zase v tentýž čas.

Zdroj obrázku: Jelena Zelen / Shutterstock.com

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response