close

Výběr správného bytového textilu pro váš interiér může být klíčovým prvkem, který vytvoří příjemné prostředí v domácnosti. Textilie, jako jsou závěsy, záclony, koberce, polštáře, ubrusy, dodávají místnosti typickou atmosféru. Jejich volba dokáže z nudného bytu udělat zajímavý.

Někdy stačí jen doplněk v podobě kusového koberce nebo jemné záclony, abyste to doma měli hned útulnější. Jak tedy bytový textil vybírat a čím se řídit?

Využití bytového textilu v domácnosti

Důležitý faktor při výběru bytového textilu, je jeho funkce a použití. Pokud hledáte textilie pro obývací pokoj, lze zvolit kvalitní závěsy, které pomohou regulovat množství světla a zvuku v místnosti. Pro ložnici zvažte kvalitní povlečení, jež vám umožní spát pohodlně.

Jestliže s vámi žijí domácí mazlíčci nebo máte malé děti, určitě sáhněte po bytovém textilu, jenž se snadno udržuje v čistotě a je odolný.

Rozhodující se styl interiéru

Volbu bytového textilu hodně ovlivní styl, ve kterém je byt nebo rodinný dům zařízený. Něco jiného je, žijete-li v prostředí s rustikálními prvky, a jiné textilie vyberete do industriálně laděného interiéru.

Rustikální styl je zdobnější a závěsy, ubrusy, polštáře i záclony do něho určitě patří. V jednoduchém minimalistickém prostoru by nemusely vypadat nejlépe. U rustikálního stylu jsou ještě podkategorie – česká vesnice, skandinávský styl, francouzská Provence, a každý vyžaduje něco jiného.

Kanafas, nebo raději něco s kytičkami?

Do kuchyně ve stylu české vesnice se bude krásně hodit kanafas, zatímco do provensálského bude vhodnější bytový textil s květinovými vzory v pudrových barvách – mentolové, růžové, fialové nebo modré. Ty upotřebíte jak na závěsy, tak i na ubrus.

Naproti tomu stojí minimalistický styl s prvky industrialismu, kterému vévodí z materiálů kov, sklo, beton. Zde nejvíce vynikne koberec v obývacím pokoji a vhodný přehoz na postel v ložnici, zatímco závěsy by možná byly navíc. Pokud byste se pro nějaké rozhodli, tak nejlépe aby byly s jednoduchým geometrickým vzorem v neutrálních barvách – bílé, šedé nebo černé. Zde na kytičky raději zapomeňte. 

Závěsy v kontrastních a harmonických barvách

Nemáte-li domov zařízený v duchu minimalismu, kterému vévodí spíše neutrální barvy, tak klidně můžete popustit fantazii uzdu a do bytu vnést trochu barevnosti. Není třeba se bát pořídit závěsy, které jsou v kontrastních barvách oproti ostatnímu bytovému vybavení. Stanou se tak výrazným designovým prvkem, místnost rozjasní a vytvoří v ní příjemnou atmosféru.

Vycházet byste měli z kruhového barevného schéma. Naproti sobě jsou obvykle na něm umístěny barvy komplementární, které vytvářejí sice kontrastní, ale očím lahodící barevný efekt. Takto lze spolu kombinovat například modrou a oranžovou, fialovou a žlutou nebo zelenou a růžovou.

Analogické barvy se na barevném kruhu nacházejí vedle sebe. Většinou se jedná o barvy s podobným odstínem. Když je sladíte, získáte harmonický vzhled.

Teplé, chladné a neutrální barvy

Při volbě vhodné barevné kombinace bytového textilu je dobré také vzít v úvahu teplotu barev. Tu rozlišujeme na studenou a teplou. Jestliže potřebujete v místnosti vytvořit spíše teplejší prostor, volte teplé barvy – červenou, oranžovou, hnědou. Naproti nim stojí chladné barvy – modrá, zelená, fialová.

O neutrálních barvách jsme se již zmiňovali. Patří mezi ně bílá, šedá a černá. Na první pohled mohou působit nudně, ale opak je pravdou. Vždy záleží na tom, jak a s čím jsou kombinované. Světlý nábytek a do šedé barvy laděný bytový textil bude vytvářet velmi příjemný dojem čistoty. Černé závěsy možná nejsou pro vás tou správnou volbou, ale na polštářích se může vyjímat velmi dobře.

Při zařizování svého bydlení bytovým textilem si zkuste pohrát s barvami i vzory.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : barvybytový textilstyl bydlenítextilie

The author Michaela

Leave a Response