close

Jistě ji znáte také: ten nádherně a bohatě kvetoucí keř, jehož velké květy vám krášlí zahradu po celé léto, je královna zahrad – hortenzie. Je ideální rostlinou do živých plotů, především na stíněné straně, přímé slunce jí úplně dobře nedělá. 

Hortenzie (a především jejich velké kulovité či hroznovité květy) působí na zahradě opravdu velkolepě a s trochou nostalgie připomínají nádherné zámecké parky. Vybírat můžete z několika druhů a mnoha úžasných barev.

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Hortenzie velkolistá roste v našich podmínkách poměrně pomalu, dorůstá do výšky asi 1,5 metru. Je to druh, který se výborně hodí pro pěstování v nádobě. Květenství má kupovité či polokulovité chocholíky a barva dost závisí n akyselosti půdy: v kyselých půdách kvete do modra, v zásaditém prostředí je spíš do růžova.

Hortenzie Latnatá (Hydrangea paniculata)

Pokud tuto hortenzii nebudete stříhat, může vám vyrůst až do 5 metrů. Její květenství je uspořádané do kuželovitých tvarů o délce až 30 cm, barva je zpočátku bílá, později růžoví. Vzhledem k tomu, že kvete skutečně celé léto a jednotlivé květy vydrží také dost dlouho, i růžová postupem času tmavne a hortenzie vám může koncem léta klidně až zčervenat. Když jí dopřejete dostatek světla a budete ji pravidelně prořezávat, odmění se vám opravdu impozantní krásou.

Hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)

Tato hortenzie roste opravdu bujně, takže jí už po vysazení dopřejte dostatek místa. Stejně jako hortenzie latnatá, i tato je vhodná k pěstování i pro méně zkušené zahrádkáře. Dorůstá do výšky až 3 metrů, květy bývají bílé či nazelenalé, květenství velká asi 15 cm. Pěstovat ji můžete ve skupince (živý plot) nebo jako solitér.

Hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)

Jestli hledáte na svou zahrádku něco opravdu výjimečného, zkuste popínavou hortenzii řapíkatou. Najděte jí vhodné přístěnné stanoviště, například v sousedství pergoly. kde kde se bude moci pnout. K pevné opoře se přichytává přilnavými vzdušnými kořínky, skvěle se pne například i po fasádě. I když roste pomalu, časem vám výhony dorostou až do 10 m. Kvete uprostřed léta bílými květy.

Tags : hortenzie popínaváhortenzie v zahraděhortenzie velkolistá
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response