close

Tapety se do našich interiérů vrací, tak je dobré se pro jistotu seznámit i s tím, jak je sundat ze zdi, když nás jejich dekor omrzí nebo se nám nějak zásadně poničí. Jak nejrychleji sundat tapety napoví použitý materiál, u nových tapet také značka přímo na roli.

Problém může nastat, když si pořídíte byt nebo dům na opravu a na stěnách najdete tapety, jejichž věk se dá jen těžko definovat. V takovém případě platí jednoduché pravidlo: zkuste vzít za jeden růžek tapety a zkuste ho odtrhnout od zdi. Jestliže to jde celkem snadno a tapeta se odlepuje po celých pásech, máte po problému. Pokud to ale nejde, zastavte – tapeta půjde sundat pouze mokrou cestou.

Odstranění tapet za mokra

Za mokra se odstraňují všechny papírové tapety. Počítejte s větším nepořádkem a také pamatujte na bezpečnost a vypněte si přívod elektřiny do místnosti, kde budete tapety sundavat. Do kbelíku si připravte horkou vodu a přidejte speciální přípravek na odstraňování tapet (pokud ho nemáte, vystačíte si jen s vodou). Tapety silně provlhčete vodou, aby se rozpustilo lepidlo, které je drží na stěně. K nanesení vody můžete použít rozprašovač, vlhký hadr i malířský váleček – co vám bude lépe vyhovovat. Mokré tapety by měly jít dolů snadno a bez poškození podkladu.

Jak na samolepící a vinylové tapety

Tapety samolepící celkem jednoduše odstraníte suchou cestou. Aby lepidlo povolilo, je dobré nahřát tapety před sundáním fénem. Jestli vám zůstanou na zdi zbytky lepidla, dočistěte je prostředkem na bázi alkoholu.

Vinylové tapety se obvykle skládají ze dvou vrstev. Vrchní je z umělé hmoty a stáhnete za sucha. Spodní vrstva je z celulózy, u ní postupujte stejně, jako u papírové tapety, tedy intenzivním promáčením.

Jestliže narazíte na vinylovou tapetu s jednou vrstvou, i tady je doporučený postup stahovat za mokra, omyvatelný povrch ale musíte propíchat, aby se voda dostala pod něj. Užitečnou pomůckou pro tuto práci je tapetovací váleček “ježek”.

Tags : jak sundat tapetysundavání tapet
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response