close
Scandinavian_Living_Rooms_Dark_ideas-11

Zvykli jsme si říkat skandinávský styl všemu, co je světlé a minimalistické. Samozřejmě, že na světle hodně záleží, vždyť slunečního svitu a denního světla je na severu Evropy o dost méně než u nás. Přesto skandinávský interiér není jen bílý, má řadu barevných poloh.

jestliže mluvíme o skandinávském stylu, mluvím o útulném, ale zároveň čistém a uspořádaném domově. Zařízení působí pohodlně, někdy možná i trochu minimalisticky. Tento styl se totiž drží principu, že každý kousek nábytku má svůj význam a proto v něm nenajdete nic zbytečného. Obývák ve skandinávském stylu je vzdušný a prosvětlený a není přeplněný.

Barevnost skandinávského interiéru

Kromě všudypřítomné bílé, která dobře odráží světlo do prostoru, najdete v severských obydlích všechny odstíny přírodního dřeva, šedou, pastelové barvy, ale také například sytě žlutou, zelenou či modrou. Skandinávci mají zcela pochopitelně v oblibě i tyto veselé, intenzivní barvy, takže se jimi obklopují do jisté míry i doma. Může to být žlutý radiátor, zelená pohovka, modrá stěna, díky níž se rozbije bílá monolitost, nebo třeba růžové polštářky na gauči. Dovolte si v obýváku kontrast mezi stěnami a nábytkem a dokreslete ho doplňky a textiliemi v pastelových barvách. Vždy ale dbejte, aby materiál byl přírodní – nic umělého.

Funkční, ale útulný interiér

Nábytek, doplňky i dekorace mají ve skandinávském interiéru své přesně určené místo a funkci. Charakteristické jsou například přehozy z ovčí vlny, pletenina, deky a mnoho polštářů, které navozují pocit útulnosti a pohodlí a zároveň plní funkci dekorativní. Jsou to i předměty, k nimž má majitel vztah nebo pro něj mají zvláštní význam, třeba fotografie na stěnách i krbové římse. Důležitým centrem celého obývacího pokoje je sedací souprava. Poskytuje prostor, kde obyvatelé bytu odpočívají a relaxují. Proto bývá dost velká a vždy na ní najdete mnoho polštářů, deky nebo přehozy.

Tags : obývák podle seveřanůskandinávský interiérskandinávský styl

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response