close
Rostliny a dřeviny

Jak pěstovat lopatkovec? Dejte si hlavně pozor, kam rostlinu umístíte

lopatkovec

Uhranuly vám pokojové rostliny a rádi byste jich měli doma co nejvíce? Proč byste do své sbírky rostlin měli přidat právě lopatkovec a jak se o něj správně starat? Tato tropická rostlina má své čestné místo v řadě českých domácností. Jaké jsou její vlastnosti a na co si dát při pěstování pozor?

Základní informace o oblíbené pokojovce

Lopatkovec má hned několik alternativních názvů. Někdy se můžete setkat s pojmem toulcovka, latinskou variantou spathiphyllum či počeštěnou verzí spatifylum.Tato vytrvalá rostlina spadá do čeledi áronovitých a kromě výrazných zelených listů ji snadno poznáte podle bílých a zelených květenství, které se skládají z palice a toulce.

Odkud se vzala toulcovka?

Toulcovka je hojně rozšířená zejména v tropické části Ameriky, ale vyskytuje se i v jihovýchodní Asii. Většina druhů pochází z Ameriky, z Asie pouze tři. Rostlinám se nejlépe daří v podrostu tropických deštných lesů, ale je možné narazit i na druhy ve výšce 1 300 metrů nad mořem. Nejspokojenější jsou lopatkovce tam, kde je vlhko.

Na co si dát pozor?

I přesto, že je spatifylum nádhernou a velmi populární pokojovkou, dávejte si dobrý pozor, kam ji umístíte. Na pozoru se musí mít zejména rodiny s domácími mazlíčky. Okusování listů jim totiž může způsobit otravu. Na rostlinu by si měli dávat pozor i citlivější jedinci, neboť rostlinná šťáva může způsobit kožní obtíže. Nejlepším řešením je při přesazování a stříhání listů nosit rukavice.

Ideální místo pro toulcovku?

Lopatkovec je oblíbenou pokojovou rostlinou díky své schopnosti zbavovat vzduch toxinů. Nejlépe se mu daří všude tam, kde bude mít dostatečný přístup denního světla, nikoliv však přímého slunce, a vzdušné vlhkosti. Výborně se mu bude dařit například v koupelně, ale i kuchyni či obývacím pokoji. Hravě si poradí dokonce i v tmavých místnostech. Chcete-li ale aby vám rostlina občas vykvetla, potřebuje přísun denního světla.

Když se lopatkovci nedaří

Jakmile se rostlině něco nelíbí, dá vám to okamžitě najevo.

  • Když lopatkovec svěsí všechny listy, dopřejte mu zálivku.
  • Vyskytlo se u rostliny hnědnutí listů? Na vině je nedostatečná vzdušná vlhkost. Nezapomínejte toulcovku pravidelně rosit.
  • Žloutnutí listů značí přelití. Je nutné nechat substrát dostatečně proschnout a lépe si hlídat pravidelnou zalévání.

Pravidelná zálivka, rosení i občasné sprchování

Abyste se vyhnuli všem problémům, lopatkovec pravidelně zalévejte. Nejlepší je, pokud má neustálé vlhký substrát. Rovněž nezapomeňte na pravidelné rosení listů. Zatímco v zimě stačí listy rosit jen párkrát do týdne, v létě je možné rostinu také občas osprchovat. Od jara do podzimu je toulcovku možné také hnojit, a to speciálním hnojivem, které snadno seženete v každém zahradnictví.

Když se lopatkovci daří, pusťte se do jeho množení

Roste vám lopatkovec jako z vody a napadlo vás, že si ho zkusíte rozmnožit? Tato pokojová rostlina se množí pomocí takzvaného dělení. Při přesazování tak od sebe pouze oddělte jednotlivé trsy a následně je zasaďte do jednotlivých květináčů. Přesazování ale neprovádějte příliš často, protože lopatkovec si dlouho zvyká na nové prostředí. Plně postačí, když budete lopatkovec přesazovat pouze jednou za pár let.

Máte-li doma volnou poličku či nějakou skříňku, ozdobte ji lopatkovcem. Jakmile se mu v jeho novém domově nebude něco líbit, ihned vám to dá najevo svým vzhledem. Pravidelně kontrolujte, zda je substrát stále vlhký a rozmazlujte toulcovku také pravidelným rosením listů. Uvidíte, že při správné péči se mu bude výborně dařit a poroste vám před očima.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : lopatkovecpokojovka

The author Michaela

Leave a Response