close
beton

Víte, kdy byste měli sáhnout po rychletuhnoucím betonu a proč? V čem spočívají jeho největší výhody a jak se liší od běžného betonu? Než se pustíte do rekonstrukce koupelny, stavby plotu, položení nové podlahy a dalších stavebních prací, nastudujte si vlastnosti rychletuhnoucího betonu. Možná totiž zjistíte, že je pro vaši aktivitu tou nejlepší možnou volbou.

Co je beton?

Beton se skládá z:

  • cementu
  • vody
  • hrubého kameniva
  • drobného kameniva
  • přísad
  • příměsí

Jakmile dojde k jeho zatuhnutí, stane se mechanicky pevným a odolným. Během tuhnutí totiž dochází k řadě chemických a fyzikálních procesů, které poznáte podle tepla, jež se přitom uvolňuje do okolí. Právě díky těmto procesům, které automaticky nastanou, si nelze zbytky nevyužitého betonu ponechat a je nutné je zlikvidovat.

Vlastnosti betonu

Pevnost betonu ovlivňuje cement, který je do něj přidán, ale i voda a kamenivo. Čím více cementu se v betonu vyskytuje, tím dříve beton zatuhne. Kromě pevnosti je ale také trvanlivý, libovolně tvarovatelný a rovněž nehořlavý.

Druhy betonu

Kromě prostého betonu rozlišujeme i celou řadu dalších druhů. Beton s železnou výztuží se nazývá železobeton, lehkému betonu se říká porobeton, ale existuje také drátkobeton, vodotěsný beton, grafický beton, sklobeton a samozřejmě i rychletuhnoucí beton.

Co je to rychletuhnoucí beton?

Podle názvu je zcela jasné, že rychletuhnoucí beton je výjimečný tím, že po přidání vody rychle tuhne. Jak moc rychle? Řeč je skutečně o tuhnutí v řádu minut, někdy i hodin. Proto se využívá všude tam, kde je kladen důraz na rychlé tuhnutí a není vhodný na pokládání na větší plochy, například podlahy. Ruku v ruce s rychlou dobou tuhnutí jde i jeho horší zpracovatelnost.

Na co se hodí rychletuhnoucí beton?

Díky svým vlastnostem a rychlé době tuhnutí je rychletuhnoucí beton vhodný při menších opravách. Nejčastěji po něm lze sáhnout při výrobě sloupkobetonů. Připravený sloupek se vloží do otvoru, následně se zalijte rychletuhnoucím betonem a během pár minut je hotovo. Kromě sloupkobetonů je tento typ betonu praktický také všude tam, kde je kromě rychlého nárůstu pevnosti vyžadována také přilnavost k podkladu, vodotěsnost a odolnost vůči okolnímu prostředí. Sáhnout se po něm dá vždy, kdy je zkrátka nutné něco rychle zabetonovat, ať už se jedná o zmíněný sloupek, kanál, obrubník či třeba zárubně dveří.

Než se příště pustite do rychlé opravy, během které vám přijde vhod beton, zvažte, zda se vám nevyplatí sáhnout po jeho rychletuhnoucí verzi. Příprava i práce s ním sice musí být rychlá a efektivní, ale odměneni budete rychlým zatuhnutím, skvělou přilnavostí, vodotěsností a odolností vůči okolním podmínkám.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : betonrychletuhnoucí beton

The author Michaela

Leave a Response