close
suprbydleni-ledsolution-osvetleni tv (5)

Osvětlení televizní obrazovky není jen módní záležitost, která vytváří atmosféru při sledování filmů. Nedostatek světla u blikající televize se zábavnými pořady může vést ke zdravotním problémům.

Proč nesledovat televizi v úplné tmě

Asi vás už někdy bolelo za krkem nebo v zádech a možná vás nenapadlo proč. Nepříjemným bolestem hlavy, slzení očí nebo jejich suchosti přijdeme spíš na stopu a zjistíme jejich příčinu dřív. S největší pravděpodobností za to může naprostá tma při sledování televize nebo při práci na počítači.

Při velkém kontrastu mezi šerem nebo tmou v místnosti a obrazovkou oční svaly neustále pracují a namáhají se. Přemýšleli jste o tom, jak vaše oči fungují a jak můžete zlepšit prostředí pro sledování obrazovky? Zrak je totiž naším nejvytíženějším smyslem, tak se musíme snažit mu trochu ulevit. Když si ale v pokoji rozsvítíte velký lustr, situaci to nevyřeší.

Světlo se bude odrážet od obrazovky, na skleněných výplních nebo lesklých plochách, a bude vás nejspíš při sledování programu rušit.

Jak zlepšit světelné prostředí pro sledování televize

Úlevy pro namáhané oči při práci na počítači či při odpočinku u zajímavého pořadu a předcházení únavě zraku můžete dosáhnout úpravou vzdálenosti a správným osvětlením televizní obrazovky.

Pocitové osvětlení je umístěno za televizí nebo monitorem tak, aby zvýšilo úroveň okolního světla a zároveň vám nesvítilo přímo do očí. Toto řešení zlepšuje kontrast a snižuje namáhání očí změnami jasu, který se neustále mění při střídání scén ve filmu nebo při surfování různými weby.

Nové televizní přijímače už takové osvětlení mají přímo zabudované, ale zůstaňte v klidu, nemusíte svou televizi hned vyhazovat a běžet si koupit novou. Podsvícení televizní obrazovky si můžete snadno a rychle zrealizovat sami doma a za pár korun. Ambientní osvětlení je moderní osvětlení za pomoci LED pásků, které se v poslední době těší velké oblibě, a to nejen zásluhou svého designu, díky němuž se váš interiér stylově promění, ale také díky své funkčnosti. 

LED pásky jsou upevněny okolo televize či monitoru a snižují zátěž pro vaše oči. Vytvoří světelný efekt, který pokryje i další části v neosvětleném pokoji.

Zorničky tedy nemusí být přizpůsobeny na mikro úroveň, jako je tomu při sledování televize v úplné tmě, kdy jsou nuceny přeostřovat a častěji mrknout, což zamezuje jejich vysušení a brzké únavě.

Instalace tohoto osvětlení je velmi jednoduchá, LED pásky jsou ohebné a většinou i samolepící, můžete je tedy nainstalovat také do míst, kam byste se s jiným osvětlením nedostali.

LED pásky jednoduše a efektně podsvítí vaši obrazovku

Oblíbené je ambientní osvětlení stěny za televizí, například pomocí LED pásky, která je připojena k jakémukoliv zařízení na USB s napětím 5 V 1A. Může se umístit do hliníkové lišty, která nemá pouze designovou funkci, ale zajišťuje i chlazení, a navíc přistiňuje přímé světlo, které by mohlo být nepříjemné.

Pásky se dodávají v různé barevnosti, k dostání jsou též samolepicí RGB pásky s nastavitelnou barvou svitu. Barvu si pak můžete zvolit dle nálady nebo vysílaného pořadu. Barevné RGB LED pásky za televizi lze také bez problémů stmívat.

Instalace LED pásků

LED pásky si při troše šikovnosti podle návodu nainstalujete na zadní stranu vašeho televizoru sami (zadní strana pásku je totiž samolepící) a poté zapojíte do USB konektoru televize.

Díky barevným RGB diodám vytvoříte na pozadí úchvatné ambientní osvětlení, jehož barvu, intenzitu a efekty si volitelně nastavíte pomocí přibaleného dálkového ovládání.

Postup je docela snadný

  1. LED pásku přímo určenou pro osvětlení televize nemusíte stříhat, v balení jsou už připraveny dva kusy o délce 60 cm.
  2. Zadní stranu televize je třeba nejprve opatrně odmastit a zbavit nečistot.
  3. V dalším kroku stačí pouze sloupnout zadní 3M folii a pásek nalepit na určené místo.
  4. Nakonec osvětlení zapojíte do USB konektoru televize.

Spousta možností k vylepšení zážitků

LED pásky za televizí ochrání vaše oči a zlepší domácí večerní atmosféru. Doporučujeme vybrat LED pásek o výkonu 4,8 W/m, který je pro podsvícení televize dostatečně výkonný. Nejlepší je LED pásek s barvou světla „extra teplá bílá“ nebo „teplá bílá“. Obě barvy jsou mírně dožluta a při sledování televize vám zajistí maximální pohodu.

LED podsvícení televize zajistí nové zážitky a může být libovolně přizpůsobeno požadované atmosféře filmu, sportovního utkání, hudebního programu apod.

Pro náročné diváky doporučujeme barevný pásek RGB o výkonu 7,2 W/m. Stačí pak stisknout tlačítko RGB ovladače a pozadí domácí ploché obrazovky se rozsvítí dle vašeho přání, např. v romantické červené u love story nebo v lehké modré, která zintenzívní pocit vesmírného chladu při sledování sci-fi, zelené podsvícení zase zvětší fotbalové hřiště vašeho oblíbeného klubu.

Přednosti barevného LED pásku jsou především dlouhá životnost, prodloužená záruka na 3 roky a stálá barevná svítivost. Na 1 m pásku se nachází 30 kusů diod, a tak pásek svítí rovnoměrně po celé své délce.

Díky míchání červené, zelené a modré si můžete dopřát podsvícení televize v jakékoliv barvě. Možností je skutečně nespočet, stejně jako kombinací barev, které můžete dálkovým ovládáním pohodlně nastavit z pohodlí svého křesla.

Zdroj náhledového obrázku: Ledsolution.cz

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response