close

Když se řekne anglická zahrada, mnozí si vybaví precizně zastřižený trávník a stejně dokonale zarovnané živé ploty. Jenže tyto prvky najdete především v anglickém parku, tedy přesněji v zámeckém parku. My se zaměříme na to, čemu se dnes stále častěji říká venkovská zahrada (cottage garden).

V čem je anglická zahrada jedinečná? V tom, že ze zdánlivě divoce rostoucích rostlin, keřů  a stromů dokáže vytvořit dokonale harmonické místo. V tom, že snoubí přirozenost divoké přírody s udržovanou zahradou. A hlavně v tom, že vás nikdy nepřestane okouzlovat.

Kde se vzala anglická zahrada

Tento zahradní styl ve skutečnosti vychází z francouzských zámeckých parků,které Angličané začali nejprve kopírovat: perfektně zastřižené dřeviny a živé ploty, geometricky přesné záhony, dlážděné cestičky, sochy v zahradě. Později do těchto zahrad začali vnášet vlastní prvky, především větší přirozenost.

Anglická venkovská zahrada má k původní formálnosti už hodně daleko. Libuje si v kontrastech, v divokosti a neučesanosti trvale rostoucích květin, které tvoří na záhonech bohaté kompozice. S myšlenkou přestěhovat trvalky v hojném množství na záhon a vysadit je tak, aby na něm neustále něco kvetlo (do té doby se sázely jen jako obruby záhonů či k domu), přišla v 19. století anglická zahradnice Gertrude Jekyll. Tato dáma je považována za průkopnici anglického venkovského pojetí zahrady.

Co vám nesmí chybět v zahradě, pokud jí chcete mít v anglickém stylu

V našich podmínkách veškeré sahy často narazí na ploty. Tedy doslova na vysoké výrazné drátěné ploty, které zahradu omezují. Často pak i ta sebevětší snaha o typickou anglickou divokost, přirozenost vyjde úplně naprázdno. Přípustné jsou kamenné či cihlové zídky, případně dřevěný plot s pečlivě ošetřovanou patinou. A pochopitelně živý plot. Na jeho výsadbu použijte dřeviny, které “jsou tu doma”, nikoliv exotické jehličnany.

1. Přirozenost

Stěžejním prvkem anglické zahrady je přirozenost, tedy rostliny, jaké můžete potkat všude kolem vás – luční květiny, vřes, keře a stromy, co rostou při cestách. Prostě žádná exotika. Na rozdíl od rostlin typických pro anglický venkov musíme my v našich klimatických podmínkách pracovat s rostlinami, jimž se daří tady – v klimatu více méně vnitrozemském (v zimě mráz a v létě horko). 

Záhony s trvalkami je nutné dobře promyslet, protože budete rostliny kombinovat podle vzrůstu, barvy květů i doby, kdy pokvetou. Typickými znaky trvalkového záhonu je růst rostlin až přes hranice záhonu, bohaté trsy rostlin, barevnost.

2. Využití terénních prvků a asymetrie

Trápí vás na pozemku nerovnosti, velké kameny, případně teče vám přes zahradu potůček? To všechno je v anglické cottage garden výhodou. Nevadí, že cestička není úhledné rovná a  nevede prostředkem zahrady. Klidně ji nechte klikatit mezi jednotlivými částmi zahrady, mezi záhony a nepravidelnými plochami trávníku. Každá nedokonalost přispěje k celkové přirozenosti a právě v tom je kouzlo anglické zahrady.

3. Cihly a kameny

Jestli vám na pozemku zůstal zbytek nějaké zídky, stržené stavby a podobně, využijte ho pro svůj záměr. Kamenné zídky, ale i cihly do anglické zahrady patří. Kameny by také měly být vydlážděny cesty v zahradě, odpočinkové kouty i terasa. Právě díky kamenům je do anglického pojetí zahrady velmi vhodná skalka.

4. Pohoda a ošuntělost

Jestli je něco pro venkovské zahrady opravdu typické, jsou to různá posezení mezi záhony, kde můžete odpočívat a průhledy nakukovat do dalších částí. Oprašte staré lavičky, natřete vyřazené dřevěné židle, nanoste na terasu různé hospodářské předměty, které sice dosloužily, ale ještě udělají parádu. Staré kolečko nebo konve na vodu mohou zase ožít, tentokrát vysazenými květinami.

Tags : anglická zahradazahrada

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response