close

Tchýnin jazyk, latinsky sanservieria, se řadí mezi oblíbené sukulentní pokojové rostliny pocházející z Afriky a jejích tropů. V některých případech je ji možné nalézt pod pojmem tenura. A čím je předně pěstiteli vyhledávána? Právě pro její nenáročnost.

Tuto květinu si mohou pořídit i ti, kteří s pěstitelstvím nemají zkušenosti a teprve s ním začínají. Snese opravdu hodně. Přemýšlíte-li o rostlině, která nevyžaduje výraznou péči, a která zároveň poslouží jako vkusná dekorace, tchýnin jazyk by měl být jasnou volbou.

Rostlina je předně charakteristická pro své zelené dlouhé a pevné listy mající na sobě pruhy. Tyto listy jsou pichlavé a ukládá se v nich voda.

Tchýnin jazyk druhy

U této rostliny se dá nalézt vícero druhů, dokonce až na 70. Ne však všechny jsou příhodné na pěstování v interiérech. Které bývají pro podmínky domácností doporučovány, tak jsou například druhy sansavieria thyrsiflora anebo sansavieria cylindrica.

Umístění

Tchýnin jazyk opravdu snese pobyt v různých podmínkách, ať je to na světlejších místech, nebo na těch, kam světlo příliš nezavítá. Ideální teplotou pro jeho pěstování je mezi 19 a 26 °C. Nicméně vám nezahyne ani při nižších teplotách. Avšak pod 13 °C by teplota klesnout opravdu neměla, rozhodně ne tedy dlouhodobě.

Jelikož toho snese opravdu mnoho, v domácnostech bývá v oblibě ji umísťovat na taková místa, kde by jiné rostliny neměly šanci přežit, například temnější chodby, koupelny a obdobně. Skvěle se ale bude vyjímat i na přehlednějších místech, kde se jí může každý ihned při pohledu do místnosti kochat.

Jediné, co by se mělo opravdu dělat, tak je dodržovat určitý postup v případě jejího přemístění. Chcete-li tchýnin jazyk přesunout z tmavších prostor na místa, kde je přímé sluneční světlo, udělejte to postupně, s mezikroky.

Zálivka na tchýnin jazyk

Tato květina patří mezi ty šťastlivce, které přežijí i dobu, kdy její majitelé odjedou na dovolenou. Vystačí si s malým množstvím a přísunem vody. Pozor se ale musí dávat na přílišné zalití, to by mohla uhnít. Jelikož pochází z tropů, nezvyklé množství vody by se jí mohlo stát osudným. V případě, že máte podezření, že jste ji přelili, nechte ji raději odpočívat a vysušit.

Hnojivo

To by se mělo květině dopřát nejlépe během jarních či letních měsíců, a to minimálně jednou za měsíc. Vhodné je použít koncentrát.

Květenství

Květina jako taková je pro mnohé známá pouze díky svým dlouhým pruhovaným listům, rozhodně ne pro své květy. Kvete tedy vůbec? Ano, kvete. Ale květy to bývají tak malinkaté, že se dají snadno přehlédnout. Bývají na stonku a mívají bílou barvu. Poznat jdou podle vůně, ta bývá velice příjemná.

Chcete-li takovéto kvítky vidět, je potřebné si s rostlinou lehce pohrát. Je třeba zjistit, jaké místo jí u vás nejvíce vyhovuje, a dle potřeby ho vyměňovat a různě zkoušet, kde se jí daří. To se týká případně i teploty. Máte-li ji v tmavé koupelně nebo na studené chodbě, kvítků se s největší pravděpodobností nedočkáte. Je dobré jí dopřát co nejlepší podmínky a mít s ní trpělivost.

Množení

Toužíte-li tchýnin jazyk mít na vícero místech, rozmnožení je nejlepší řešení. Existují dva způsoby, jak toho docílit.

  1. Máte-li poněkud objemnější květinu, zkrátka ji dle potřeby rozdělte a přesaďte.
  2. Máte-li spíše klasickou velikost tchýnina jazyku, nechte zakořenit jeden list.

Přesazování

Tato rostlina dokáže nabrat až nečekané rozměry. Nepřesadíte-li ji včas, dokáže vám svými kořeny i zlikvidovat nádobu či květináč. Kdy se dá odhadnout správná doba? Rozhodně k tomu dopomohou kořeny. Vidíte-li, že se snaží pronikávat ven, je ta správná doba.

U tohoto úkolu je nutná opatrnost, zlomí-li se list, již nikdy nedoroste.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : tchýnin jazyk

The author Michaela

Leave a Response