close

Zateplení domu je žhavé téma vždy, kdy se po zimě objeví účet za náklady na vytápění. S rostoucími cenami za energie chceme všichni ušetřit, kde se dá, a topení je jednou z největších položek v seznamu výdajů.

Jestliže chceme zateplit plášť domu, máme na výběr z několika materiálů, ty se ovšem liší nejen cenou, ale i způsobem použití. Někde zcela postačí některý typ levnějších polystyrenových desek, jinde je nutné si připlatit za vhodnější materiál, aby splňoval všechny požadavky.

Pěnový polystyren

Asi první a nejekonomičtější volbou mnoha stavitelů je pěnový polystyren. Jeho poměr cena/užitek je celkem v pohodě, dobře se s ním pracuje a izolaci lze nastavit tloušťkou polystyrenové vrstvy. Tam, kde je třeba opravdu zmenšit tloušťku izolační vrstvy, je vhodné použít šedý polystyren, který má asi o 15 až 20 % nižší tepelnou vodivost.

Použít se dá i u mírně vlhkých domů, v tom případě se dá situace řešit speciálním děrovaným polystyrenem. na nějž se aplikuje difuzně otevřená stěrka a omítka. Obecně je pro vlhké domy ovšem vhodnější provětrávaná fasáda s minerální vatou.

Minerální vata

Kromě použítí jako izolace v provětrávaných fasádách se minerální vata hodí především všude tam, kde je vyžadována nehořlavost. Je také mnohem lepší akustický izolant oproti polystyrenu. Tímto materiálem se dají izolovat i nerovné stěny, dokonce i zaoblené. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a nutný výběr dostatečně propustných tmelů a omítek.

V současné době jsou už běžně k dostání i sendvičové izolační desky vytvořené spojením minerální vaty a pěnového polystyrenu a tím i spojením výhod obou materiálů. V praxi to znamená, že získáte za příznivou cenu dobré tepelně izolační vlastnosti pěnového polystyrenu a požární odolnost a zvukovou izolaci minerální vaty. Životnost fasády prodloužíte díky pravidelnému čištění profesionální firmou.

Foukané izolace

Dobrou variantou pro hůř dostupná místa nebo pro izolaci stropu v prostoru mezi trámy. Otvory se přímo do požadovaného místa napustí speciální izolační látka (celulozová vlákna nebo speciálně pro zafukování upravená  minerální nebo skleněná vata). Cena foukaných izolací je poměrně příznivá, proto je vhodné zvážit i tuto variantu.

Tags : izolační materiálytepelná izolacezateplení domu

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response