close

Není dobré čekat na zimu, až se zeptá. Ideální čas na zateplení domu je právě teď. Při správném zateplení máte zaručenu tepelnou pohodu nejen v zimě, ale i v době velkých letních veder. Dokáže totiž zabránit přehřívání interiéru, takže je v domě příjemně i bez použití klimatizace.

Od termoizolace domu si ale především slibujeme úsporu nákladů na vytápění, odstranění tepelných mostů, kudy teplo uniká a zvyšuje se tím náš účet za topení. Abyste toho docílili, musíte vědět, jaký materiál je pro zateplení vašeho domu ten nejvhodnější. Navíc jiný materiál je vhodný na základy domu, jiný na stěny, a další lépe izoluje střechu.

Izolační materiál

Materiál na zateplení potřebujeme na fasádu a taky (pokud máme šikmou) na zateplení střechy a podkroví. Z čeho se dá vybírat? V současné době se pracuje s těmito materiály:

  • polystyrenové desky
  • minerální vata
  • desky z fenolické pěny
  • foukaná izolace
  • tepelně izolační omítka
  • provětrávaná fasáda
  • vakuová izolace
  • polyuretanové desky (PUR)
  • polyisokyanurátové desky (PIR)
  • Na některé materiály se podíváme trochu detailněji, některé jsou vyjmenované jen pro ucelenou představu. 

Polystyrenové desky

Polystyren je stále nejpoužívanější termoizolační materiál, protože se s ním dobře pracuje a jeho poměr cena/ výkon je pro většinu majitelů domů optimální. A to i v případě, kdy potřebuje z jakéhokoliv důvodu zmenšit tloušťku izolační vrstvy. V takovém případě se používá šedý polystyren, který má nižší tepelnou vodivost (o 15 – 20%) a může se tedy použít slabší vrstva.

Polystyren se dá použít i u starých domů, kde vzlíná vlhkost. V takovém případě je ale nutné použít speciální děrovaný polystyren a difuzně otevřenou stěrku a omítku.

Sendvičové izolační desky na střechu

Minerální vata

Minerální vata je ideální všude tam, kde kromě termoizolace potřebujete i izolaci akustickou a také ta, kde je vyžadována nehořlavost. Navíc se dá s pásy minerální vaty izolovat i nerovný povrch, protože jsou ohebné. Používá se také  jako mezikrokevní izolace (výplň mezi střešní trámy). Její cena je ale oproti polystyrenu dvojnásobná a ještě je třeba počítat s vyšší cenou za propustný tmel a omítku, protože sama minerální vata je propustná pro vodní páry.

V současné době je trend využít výhody obou nejčastěji využívaných materiálů a dělají se desky sendvičové, tedy spojení vrstvy polystyrenové a vrstvy minerální vaty. Tyto desky mají výhodu dobrých tepelně izolačních vlastností polystyrenu a akustické izolace a nehořlavosti minerální vaty za mnohem příznivější cenu.

Desky PUR a PIR

Tak, jako je minerální vata ideální pro mezikrokevní izolaci, jsou desky PUR a PIR vhodné pro střešní izolaci nadkrokevní (v současné době dost populární). Jejich instalace se provádí ze střechy, během zateplování tedy nijak nenarušuje interiér domu.

Tepelně izolační omítka

Poměrně novou záležitostí v oblasti termoizolace důmů jsou tepelně izolační omítky. Liší se vlastnostmi (prodyšnost, izolace), při výběru je dobré seznámit se se složením. Kvalitní izolační omítky jsou prodyšné a odolné vůči plísni, řasám a houbám. Dají se nanášet na různé podklady, a to v exteriéru i v interiéru. Tepelně izolační omítky dokážou udržovat suché zdi a tak snižovat energetické náklady domu.

Provětrávaná fasáda

V tomto případě jde už o kombinovanou izolaci, kdy se mezi krycími deskami a izolací nechává odvětrávaná mezera. Jako izolace se tady nejčastěji používá minerální nebo skleněná vata pro její nehořlavost a zvukovou nepropustnost i díky jejímu nízkému difuznímu odporu. Je vhodná všude tam, kde je problematická hydroizolace a stěny se potýkají s vlhkostí. Tento koncepční způsob zateplení je vhodné řešit odborně, tedy přizvat si na práci zkušené řemeslníky z oboru.

Zdroj: web Nazeleno, foto: Pinterest

Tags : izolaceizolační materiálytepelná izolace

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response