close
Spolupráce

Jak vybrat správnou pilu pro práci se dřevem

Ať už jste profesionál nebo jen domácí kutil, pokud chcete dosáhnout dobrých výsledků, potřebujete mít k ruce správný nástroj. Jinak tomu není ani u práce se dřevem. V dnešním článku si představíme základní druhy pil a pomůžeme vám vybrat tu nejvhodnější právě pro vaše projekty.

Nejčastější druhy

V této části se podíváme hned na tři základní typy, které jsou vhodné pro práci se dřevem:

  • Ruční – Skvělá volba pro jednoduché řezání a celkově pro drobnější projekty. Můžeme se s nimi setkat v různých velikostech a tvarech a můžete si tak vybrat přesně podle potřeby.
  • Okružní – Také známá jako kotoučová pila se vyznačuje mnohem větším výkonem a je vhodná pro rychlé a přesné řezy u větších kusů.
  • Pásová – Ty jsou naopak nejvhodnější pro složité řezy, jako je například tvarování dřeva. Řadí se mezi ty nejpřesnější a jsou velmi výkonné.

Ještě se můžete často setkat s jedním typem, jež je šavlová, také známá jako pila ocaska. Ovšem ta se používá pouze pro specifické účely, a to pro řezání ve směru vláken.

Podle jakých faktorů vybírat?

Při výběru je důležité se zaměřit hned na několik z nich:

  • Velikost a počet zubů – Určují, jak bude řez rychlý a čistý. Pro detailnější práci vybírejte pilu s jemnějšími zuby. Docílíte tak nejlepšího možného výsledku.
  • Ergonomie – Pila by měla být pohodlná a bezpečná. Obzvláště při dlouhodobém používání je důležité na to myslet.
  • Výkon – Čím výkonnější motor zvolíte, tím jednodušeji si váš nástroj poradí při práci s většími a tvrdšími dřevy.

A ještě nesmíme zapomenout na pár tipů závěrem. Pravidelně kontrolujte a čistěte pilu, aby byla vždy v co nejlepším možném stavu. Nezapomeňte také na osobní ochranné pomůcky jako jsou brýle a rukavice pro zajištění maximální bezpečnosti při práci. Zdraví máme jenom jedno!

Zdroj náhledové fotografie: Parilov / stock.adobe.com

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response