close
BydleníKoupelna

Na trhu je mnoho sprchových koutů, víte, který se hodí do vaší koupelny?

sprchovy-kout1

V dnešní době je na trhu dostupná široká škála sprchových koutů, a rozhodnout se pro ten správný pro vaši koupelnu může být výzvou. Různé typy, velikosti, materiály a designy nabízejí pestrou paletu možností, které mohou ovlivnit nejen estetiku vaší koupelny, ale i pohodlí a praktičnost každodenního používání. Při výběru sprchového koutu je důležité zvážit nejen vizuální aspekty, ale také prostorové možnosti a individuální potřeby uživatelů. V tomto článku se zaměříme na klíčové faktory, které byste měli vzít v úvahu při rozhodování o sprchovém koutu, abyste zajistili optimální využití prostoru ve vaší koupelně, a zároveň dosáhli funkční i estetické harmonie.

Druhy sprchových koutů

Sprchové kouty s rámem – jedná se o velmi běžný typ, který se vyznačuje vysokou stabilitou a odolností. Sklo (případně jiný materiál) je zasazeno do kovového rámu. Tento kout se vyplatí instalovat v případě častého používání. Nevýhodou je horší estetický dojem i údržba.

Sprchové kouty půlrámové – v tomto případě není součástí sprchového koutu celý kovový rám jako u předešlého typu, ale jen jeho spodní a horní část. Svislé části konstrukce chybí, což zajistí modernější vzhled, zároveň je však zachována stabilita. 

Sprchové kouty bezrámové – v tomto případě se jedná pouze o skla doplněná funkčními a upevňovacími prvky jako jsou úchyty ke zdi, panty či podpůrné tyče. Jedná se o velmi elegantní variantu, při nákupu je však nutné dbát na vysokou kvalitu všech použitých materiálů. Tento typ najdete také pod názvem “walk-in”. 

Sprchové boxy – chcete-li si ušetřit starosti s výběrem všech prvků a součástí sprchového koutu, vsaďte na sprchový box. Může se jednat o základní box s konstrukcí a výplní, nebo o luxusnější variantu s masážními prvky, osvětlením či dokonce rádiem. Cenové rozpětí je v tomto případě poměrně velké, stejně jako rozpětí kvality. Nevýhodou sprchových boxů je jejich náročnější údržba.

Jak vybrat sprchový kout

S výběrem vhodného sprchového koutu bychom měli začít ještě před rekonstrukcí a zařizováním koupelny. Některé typy totiž potřebují speciální úpravy. Například walk-in sprchové kouty bez vaničky je nutno opatřit odtokovým žlábkem zabudovaným do dlažby.

Máte-li vybraný typ sprchového koutu, je čas na volbu materiálu, vaničky, dveří i dalších komponentů. 

Materiál

Konstrukce i upevňovací prvky by měly být vždy z odolných kovů – ideální je nerez, případně nerezová povrchová úprava. Jen tak lze zajistit dlouhou životnost i příjemný vzhled.

Dále nás při výběru zajímá materiál výplně. Naskýtají se dvě možnosti:

  • sklo – je na pohled elegantnější a působí “dražším” dojmem. Snadno se udržuje a veškeré příslušenství sprchového koutu i koupelny díky němu lépe vynikne. Vybrat si můžete ze skla čirého, ale i mléčného či jinak dekorovaného. Skleněný povrch navíc lze opatřit povrchovou úpravou zajišťující stékání vody dolů – díky tomu na skle ulpívá méně vodního kamene.
  • plast – dříve byla běžnou součástí klasických rohových sprchových koutů. Ty se prodávají i dnes, avšak o poznání méně. Do moderních koupelen, kde je kladen důraz na vzhled, se již plastové výplně nepoužívají. Výhodou tohoto materiálu je však nižší cena.

S vaničkou či bez?

Sprchové kouty s vaničkou byly v minulosti oblíbenější a většinou také jedinou využívanou variantou. Ani dnes na ně ale zákazníci nezanevřeli a stále mají svá pozitiva. Jedná se o kout, na jehož spodní straně najdeme klasickou vaničku s obvykle kulatým odtokem. Vanička může být hluboká, s možností “koupele” pro jednu osobu nebo děti – tato varianta je spíše ojedinělá. Mnohem častěji se setkáváme s vaničkou mělkou. 

Vaničky se snadno instalují i udržují, mají takové rozměry, aby k nim šel snadno sehnat kompatibilní sprchový kout, případně se prodávají i se sprchovým koutem jako komplet. Mohou být vyrobeny z různého materiálu. Nejběžnější je bílý akrylát nebo keramika. Setkat se můžeme i s vaničkami z mramoru, výjimečně i smaltu.

Modernější a stále oblíbenější variantou je sprchový kout bez vaničky. S tímto řešením je třeba počítat již při rekonstrukci koupelny. Podlaha a dlažba totiž musí mít přesný spád, aby voda dobře odtékala přímo odtokového žlabu. Důležitá je i dobře provedená hydroizolace. S absencí vaničky se nejčastěji setkáváme i walk in sprchových koutů, které tvoří pouze jedna skleněná sprchová zástěna, designový žlábek a sprchová baterie s hlavicí – to vše působí vzdušným a moderním dojmem.

Typ dveří

U sprchových koutů rámových a půlrámových vybíráme také dveře, jejich typ a způsob otevírání. Dveře mohou být:

  • posuvné – s touto možností se setkáváme hlavně u malých koupelen v bytech. Dveře jsou umístěny v pojezdech a tahem do stran se otevřou. Mohou být jednokřídlé či dvoukřídlé. Velkou nevýhodou je špatný přístup ke kolejnicím, kde zůstává vlhkost, nečistoty a celý prostor se špatně čistí a často také plesniví.
  • křídlové – klasika s panty, opět mohou být jedno či dvoukřídlé a otevírají se podobně jako jakékoliv jiné dveře (dokonce mohou mít i kliku). U menších koupelen je možnost otevírání dveří dovnitř sprchového koutu. 
  • zalamovací – jedná se o dveře, které se při otevírání “zalomí” napůl či na více částí. Často je najdeme u sprchových koutů s rámem v menších prostorách.

Tvar sprchového koutu

Tvar sprchového koutu volíme nejčastěji podle prostorových možností. U menších koupelen, kde je potřeba využít každého koutu, se často přikláníme k čtvrtkruhovému sprchovému koutu. Ten lze umístit do rohu, přičemž čtvrtkruh nezabere v prostoru tolik místa jako například čtverec.

Čtvercové sprchové kouty se hodí do menších a středních koupelen, případně do koupelny, která disponuje zároveň vanou. Nejčastější rozměr je 80 na 80 centimetrů. Poslední variantou jsou sprchové kouty obdélníkové, které poskytují nejvíce prostoru a možností. Velikost je často závislá na prostoru koupelny a majiteli, mohou být menší i dva metry dlouhé. Standardní rozměr je pak 80×120 centimetrů.

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response