close
Zahrada a okolí

Moderní technologie pro chytré zahradničení: Usnadněte si pěstování s novými trendy

zahrada

Zahradničení se stává oblíbeným koníčkem, a to nejen na zahradě, ale i v interiéru. Pěstování čerstvé zeleniny a bylinek lze třeba i na balkoně. Díky zájmu o tuto oblast vznikají stále nové technologie, které vám proces pěstování usnadní. Co by vám nemělo chybět, pokud si chcete založit vlastní zahrádku?

Chytrý samozavlažovací květináč

Samozavlažovací květináče milovníkům rostlin výrazně usnadňují domácí pěstování zeleně. Nabízí se různé velikosti, tvary i barvy. Takový květináč disponuje zásobníkem, který je třeba naplnit vodou. Využívány jsou kapilární jevy, nicméně jednoduše lze říci, že půda absorbuje vodu ze dna. Tedy dokud je zásobník naplněn, rostliny mají stálou hladinu vlhkosti, která se dostává přímo ke kořenům.

V dnešní době jsou dokonce dostupné i praktické sady. Ty obsahují substrát, semínka a samozavlažovací květináč. Jde o pohodlný systém, který vám umožní jednoduché pěstování. Zalévat stačí jednou za týden až dva.

Bezúdržbová zelená stěna

Pokud vám v interiéru chybí zeleň, ale nemáte trpělivost či čas na péči o rostlinky, pak se nabízí speciální mechové rámy. O ty se v podstatě nemusíte starat, a přitom skvěle oživí jakýkoli interiér. Mech dokáže čerpat vodu přímo ze vzduchu. Díky speciálnímu ošetření navíc nevyžaduje žádnou údržbu, a to po dobu zhruba pěti až sedmi let. Jde tedy o skvělý doplněk, pokud jste vytížení, a přesto si chcete užít blízkost přírody.

Hydroponické zahradničení

Inovativní technologie, jako je hydroponie, usnadňuje pěstování rostlin v malém prostoru, přitom s vysokým výnosem. To ocení zejména lidé z města, kde jsou často časová a prostorová omezení velkým problémem. Pěstování bez půdy je efektivní, hydroponie jako médium pro pěstování využívá vodu. Jde o udržitelnou metodu pěstování, která ve srovnání s konvenčními způsoby pěstování šetří až 80 % vody. Další výhodou je, že rostliny lze snadno vertikálně uspořádat, abyste ušetřili místo. Ve výsledku je tak výnos opravdu vysoký.

Netradiční skleník

Pokud máte k dispozici větší prostor, pak se vyplatí pořídit skleník. Oblibu si získal takzvaný „polyhouse“ – jde v podstatě o skleník, ovšem je vyrobený z plastu. Jde o levnější a jednodušší řešení. Získáte přitom kontrolované zemědělské prostředí, kde lze regulovat teplotu, vlhkost a další faktory prostředí.

Případně to můžete ještě vylepšit a přidat různé automatické systémy pro přísun živin a úpravu teploty. I v základu se však skleník skvěle hodí pro pěstování různé zeleniny.

Chytré zavlažovače a automatické sekačky

Chytré zavlažovače představují velmi praktický doplněk, který vám ušetří spoustu práce. V dnešní době jde o moderní zařízení, které lze snadno nastavit a ovládat prostřednictvím chytrého telefonu. Máte přehled o tom, kolik je využito vody, kapkovou závlahu tak přizpůsobíte požadavkům konkrétních rostlin.

Dalším skvělým pomocníkem je robotická sekačka. I ty lze ovládat přes smartphone, podobně jako robotický vysavač. Stačí jen nastavit plán sečení a automatická sekačka se o všechno postará.

Chytré zahradní osvětlení

Celkově prostředí zahrady může zútulnit i chytré osvětlení. To je mimo jiné praktické. Lze ho ovládat pomocí telefonu či chytrého domácího asistenta. K dispozici jsou i různé funkce jako ovládání jasu, časování a barev. Přidat můžete i snímač pohybu, který nabídne komfort i úsporu energie. Pokud máte k dispozici větší rozpočet, je dobré zvážit i solární pohon pro světla a zařízení nejen v zahradě.

Zahradničení je skvělý koníček, který si mohou užít i lidé ve městě, i když v poněkud omezené formě. I tak však můžete vypěstovat spoustu skvělých domácích bylinek a zeleniny. Vždy si však předem dobře rozmyslete, zda má pro vás smysl do dané technologie investovat.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : technologiezahradničení

The author Michaela

Leave a Response