close
chodba

Víte, která místnost v domácnosti bývá tou nejvíce přehlíženou? Chodba. Přitom se jedná o první místo, které při příchodu do bytu spatříte. Jak tuto místnost neopomíjet a jak ji vhodně vymalovat?

Jaký pocit chcete v návštěvě vyvolat?

Protože chodba je jakousi vstupní branou do vašeho domova, dobře si rozmyslete, jaký dojem chcete v návštěvách vyvolat. Je vaším cílem to, aby se hned cítili vítaně a měli pocit, že se objevili v přátelském prostředí? Nebo jim snad chcete dát rovnou na odiv váš vytříbený styl a ukázat jim, že jste mistry interiérového designu? Obojí je možné s pomoci vhodných doplňků a vhodně zvolené barvy stěn.

Podle čeho vybrat barvu do malé chodby

Volba té vhodné barvy do vaší chodby může být pořádným oříškem. Malou chodbu můžete snadno opticky zvětšit s pomocí následujících triků:

  • Vymalujte chodbu dvěma barvami. Na postranní stěny volte světlejší odstín, zatímco na zadní stěnu sáhněte po tmavším odstínu. Iluze dlouhé chodby bude dokonalá.
  • S optickým zvětšením vám pomohou také vodorovné pruhy na stěnách.
  • Konzervativní, ale osvědčenou volbou je bílá barva.

Na co při výběru barvy nezapomenout

Barva stěn by měla ladit i s ostatním vybavením chodby a tvořit jednotný celek. Při výběru barev vezměte v potaz i barvy stěn místností, do kterých z chodby vcházíte. Následně můžete na stěnu vybrat totožnou barvu, případně sáhnout po nějaké kontrastní. Velké chodby, které chcete zútulnit a propůjčit jim domácí atmosféru, vymalujte ve výrazných tmavých odstínech, například tmavě modré, tmavě zelené nebo vínové.

Připravte se na malování

Máte jasno v tom, jakou barvou vymalujete stěny v chodbě? Nezbývá nic jiného, než se pustit do práce. Samotnému malování by měla předcházet řádná příprava. Veškerý nábytek z chodby přestěhujte do jiné místnosti a stěny zbavte prachu a pavučin. Veškeré lišty, rámy dveří i podlahu zakryjte novinami, fóliemi a páskami. Máte-li v chodbě okna, také je pečlivě schovejte pod vrstvu fólie. Čím důsledněji se na malování připravíte, tím méně práce s úklidem budete po vymalování mít.

Pusťte se do malování

Až ve chvíli, kdy bude vše přikryté, pusťte se do práce. Nejrychlejší je použití stříkací pistole, ale samozřejmě můžete použít také váleček nebo štětec. Při samotném malování nenanášejte příliš tlustou vrstvu barvy a než nanesete druhou vrstvu, nechejte barvu na zdech řádně zaschnout.

S výběrem vhodné barvy do chodby nespěchejte a zvažte všechny proměnné. Rozhodnete-li se pro kombinaci více barev, barevné přechody nebo například pruhy, bude malování náročnější. Na druhou stranu tím ale docílíte originálního vzhledu. Do malých chodeb volte raději světlé barvy nebo barevné kombinace, v těch větších se nebojte sáhnout po výrazných tmavých odstínech.

Zdroj textu: www.misspompadour.com, www.theenglishhome.co.uk

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : chodbavýmalba

The author Michaela

Leave a Response