close
Praktické tipy

Jedlá soda a ocet: nejlepší kombinace pro čistou domácnost

Přírodní, netoxické čisticí prostředky jsou v módě a bílý ocet a jedlá soda jsou v této oblasti velice oblíbené. Většina z nás ví, že jedlá soda je užitečným čisticím prostředkem a že ocet má antibakteriální účinky. Ale i když je každá z těchto látek sama o sobě účinným čisticím prostředkem, dohromady mají ještě větší sílu. Na co všechno můžete pastu z jedlé sody a octa použít?

Čištění hrnců a pánví

Na dno hrnce přidejte trochu vody a přibližně 1 hrnek octa, a poté jej zahřejte na mírný plamen. Odstavte pánev z ohně a poté přidejte 2 polévkové lžíce jedlé sody. Nechte pánev nasáknout, dokud se v ní neobjeví bubliny. Poté opatrně odstraňte hadříkem.

Čištění myčky nádobí

Některé myčky nádobí jsou zaneřáděné zbytky jídla, nemluvě o tom, že jsou pokryté skvrnami od rzi. Jednoduše postavte odměrku naplněnou 1 hrnek octa na horní stojan myčky. Poté spusťte cyklus horké vody. Po jeho skončení hojně posypte dno spotřebiče jedlou sodou a spusťte kratší cyklus horké vody.

Čištění pračky

V pračkách se časem mohou usazovat mýdlové usazeniny, vodní kámen nebo dokonce plísně Do pračky nasypte ½ šálku jedlé sody a do zásobníku na aviváž nalijte litr octa. Pokud máte pračku s horním plněním, můžete do bubnu vložit pouze obě složky. Spusťte pračku na horkou vodu na celý cyklus.

Uvolnění odtoku

Nejprve nalijte do odtoku trochu vařící vody. Poté nasypte ½ hrnku jedlé sody a nechte ji v odtoku tři až pět minut. Poté přidejte 1 hrnek octa a 1 hrnek velmi horké vody. Vše nechte pět až deset minut působit. Poté ji vypláchněte dalším množstvím vroucí vody.

Vyčistěte kuchyňský dřez

Chcete-li vrátit lesk nerezovému dřezu, nejprve ho pořádně namočte a poté jej posypte jedlou sodou. Vydrhněte jej kartáčem nebo hadříkem a opláchněte. Následně namočte několik papírových utěrek do bílého octa a položte je po celém dřezu. Nechte 20 minut ležet, poté je sundejte a dřez znovu opláchněte.

Soda společně s octem – to je doslova kouzelné spojení.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : jedlá sodaocetsodaúklid

The author Michaela

Leave a Response