close
Bydlení

Léto na balkoně. 5 tipů, jak využít balkon během letních měsíců

Bydlíte v panelákovém bytě a máte to štěstí, že váš byt disponuje balkonem? Pak neváhejte a využijte toto místo během letních měsíců naplno. Balkon může nahradit zahrádku nebo prodloužit prostor obývacího pokoje. Upravte si ho tak, abyste ho mohli využít opravdu naplno. Balkon se pro vás může stát přes léto místem relaxace, zábavy, odpočinku a dokonce si zde můžete něco menšího vypěstovat.

Odpočinková zóna 

Na balkoně lze vytvořit oázu klidu. Po práci si tu můžete lehnout na lehátko a přečíst knížku nebo jen tak se zasnít. Sviti-li vám na balkon sluníčko, můžete se opalovat. Nebo si tu můžete posedět s partnerem a při západu slunce si vypít sklenku dobrého pití. I když máte balkon menších rozměrů, vejde se na něj jistě menší odkládací stoleček a dvě křesílka. Řešením pro menší prostory jsou závěsné stolky, které připevníte k horní tyči zábradlí.

Snídaně na čerstvém vzduchu

Umíte si představit krásnější ráno, než si sednout do křesílka na balkoně, zahledět se na obzor a přitom si vypít svou ranní kávu? Nebo si dopřejte bohatou nedělní snídani, kterou si budete pomalu vychutnávat. Přineste si na podnose spoustu dobrůtek, udělejte si pohodlí a užívejte si volný den. Balkon se může v létě proměnit na malou jídelnu.

Gril party

Jestli máte velký balkon a tolerantní sousedy, pozvěte pár přátel na podvečerní letní grilovačku. Samozřejmě si na balkon nepořídíte žádný velký zahradní gril, docela stačí jen malý kontaktní na elektrickou energii. Pro větší pohodlí můžete sedět v obýváku a na balkoně jen grilovat, ale jestli se vejde všichni ven, bude to ideální.

Zahrádka

Chcete-li balkon využít pro pěstování zeleniny či ovoce, není to žádný problém. Některé druhy zeleniny jsou nenáročné na prostor, takže je můžete pěstovat i ve stísněných podmínkách svého balkonu. Zeleninu, jako například keříčková rajčata nebo papriky, lze pěstovat ve větších nádobách či v pytlích. Ovoce vypěstujete na miniaturních sloupovitých stromcích (například kiwi či jablka). A pochopitelně si na balkon můžete vypěstovat také jahody.

Bylinková zahrádka

Také bylinky můžete mít na balkoně. Krásně voní, jsou nenáročné na pěstování a řada z nich odpuzuje hmyz, takže vás nebude v létě trápit. Pro květníky můžete připevnit na zeď několik polic, tak se vám jich na balkon vejde více.

Květinová zahrádka

Nádherně kvetoucí balkon je pro mnohé z nás od jara do podzimu prostě nutnost. Truhlíky plné muškátů, afrikánů, hvozdíků, lobelek, surfínií a dalších letniček, jsou naší pýchou. Na trhu je nespočetné množství květin, každý si vybere podle druhu i barvy. Když sladíte několik barev, váš balkon bude jen zářit a sousedi závidět. Převislé rostliny na balkonovém zábradlí pomohou vytvořit soukromý prostor a vy nebudete rušeni cizími pohledy.

Úložný prostor pro sezónní věci

Samozřejmě nejde o to, že byste si z balkonu udělali skladiště. Úložné prostory na balkoně mohou být důmyslně maskované. Například si na balkon postavíte dřevěný box (truhlu), kam uložíte to, co doma překáží – sportovní vybavení, hračky na písek, obuv nebo třeba věci na táboření a podobně. Na box si ušijete podsedák a rázem máte lavici, na níž si můžete posedět. Řešením jsou také nástěnné police, nejlépe uzavíratelné, aby se na uložené předměty neprášilo.

Tags : balkonzahrádka na balkoně

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response