close

Balkóny bývají krásnými bytovými doplňky a částmi, kde se lze dokonale vyřádit. Mohou být pastvou pro oči, jak z pohledu bytového, tak i z toho venkovního. Zároveň si z nich lze zřídit dokonalé místo pro relaxaci.

Balkonové rostliny

Na balkón neodmyslitelně patří rostlinky. A nemusí to nutně znamenat, že se to týká pouze teplejších dnů a zdařilého počasí. Balkónové prostředí se dá velice vkusně zkrášlit i během zimních měsíců. Pusto prázdno tak může být již minulostí. V člověku to jen dokáže vzbudit posmutnělé a nostalgické nálady a rozpoložení.

Ty květinky, které by zimu nepřečkaly, se z balkónu samozřejmě odstraní nebo přemístí jinam – a nastoupit mohou ty více otužilé a pro zimu uzpůsobilé. Nabídka je sice lehce omezenější, nicméně přesto je tu.

Jehličnany

Jehličnany jsou pro mrazivější dny uzpůsobené a zimy s noblesou přečkají. Na balkón se dají vhodně umístit do květináčů. Dobrou volbou je navíc termoizolační obal, do nějž se krásně květináč vejde. Dokáže vytvořit jakousi ochrannou vrstvu. Své využití má nejen během zimy, ale skvělými vlastnostmi oplývá i v létě. Před vyššími teplotami dokáže rostlinu do určité míry ochránit.

Chcete-li si vystačit s pouhým květináčem, zvolte raději větší velikost, abyste tam mohli vložit větší množství zeminy pro ochranu kořenů rostlinky. Jako izolace může dobře posloužit textilie, a to vystláním květináče z vnitřní strany. Naspod se dá položit například polystyren či jakýkoliv drenážní materiál.

Během adventního období si takovéto kousky můžete dle preferencí krásně nazdobit a kouzlo Vánoc vás pohltí i tam. Do květináčů postačí i zapíchat pouhé větvičky. Sice v nich nevydrží takovou dobu jako celkové rostliny, ale parády nadělají hromadu. Větvičky se dají taktéž nádherně dozdobit, skvělé ladí například s dřevěnými dekoracemi.

Za nejvhodnější jehličnany se považuje:

  • tis červený,
  • borovice,
  • smrk,
  • jalovec.

Vřesy

Vřesovým rostlinám se v zimě vyloženě daří, některé zvládnou i vykvést. Vřesy nevyžadují přílišné množství vody, přesto se jim určitý stupeň vlhkosti musí dopřát. Máte-li v květináči vřesů více, doplňte do něj mulčovací kůru, která má i izolační prvky. Krásně se ve spojitosti jehličnanů budou na balkónech vyjímat.

Cesmíny

Cesmína bývá označována jako duchovní symbol. Existuje několik jejích druhů. Svým vzhledem úžasně doplňuje vánoční atmosféru. Společně s plody se dá dále usušit a používat jako dekorace. Bývá hojně využívána do vánočních věnců.

Cesmína mívá trnité, zubaté zelené listy a červené plody. I přes namrznutí dokáže znovu hojně obrazit. Pro zimu tedy jako stvořená, jen je dobré ji dopřát mulčovací kůru.

Mahonie

I mahonie má trnité listy, které ale umí sloužit jako dekorace během celého roku. V létě bývají klasicky zelené. Na zimu svou barvu mění na odstíny barev bronzových až purpurových. Ideální do mrazivých dnů, které v pořádku přečkají. Zavodnění ale vyžadují, jinak dokáže i během zimy uschnout.

Okrasné trávy

Odolné trávy zvládnou i krutější mrazíky, až do 20 °C. Balkón vám vykrášlí pestrými barvami, zvolíte-li si patřičné jejich druhy. Mohou být zelené, červené, žluté až bronzové. Klasickým příkladem okrasné trávy je Ostřice.

Dekorace

Na balkón během zimy nemusí přijít jen fauna. Vyhrát si můžete s různými předměty. Nerozšířenějším bývá osvětlení. To může mít mnoho podob, od blikajícího řetězu až po různé ornamenty svítící stejně po celou dobu. Krásné romantické osvětlení může dopřát i takový svícen nebo lucerna. Toto vše je naprostým symbolem Vánoc.

Žádné rostlinky by se neměly zalévat v době, kdy mrzne. Vždy jim pořiďte takové nádoby, které budou nemrznoucí nebo budou mít izolační vlastnosti.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : balkonkvětinyrostlinyzima

The author Michaela

Leave a Response