close
Kuchyň

Na co byste neměli zapomenout při zařizování nové kuchyně?

kuchyň

Láska prý prochází žaludkem, a proto je kuchyn srdcem domácnosti. Bez jídla nikdo moc dlouho nevydrží a v kuchyni se velmi často schází celá rodina. Je tedy určitým středobodem, který by měl být také vhodně zařízené. Co by určitě ve vaší kuchyni mělo být?

Vestavné spotřebiče vs volně stojící

Trendy při zařizování prostředí kuchyně jsou různé. Můžete mít kuchyni ve stylu Provence, rustikální i moderní. Každá se vyznačuje jinými prvky. Ovšem jedno mají společné, a to vybavení elektrospotřebiči.

Ty jsou nedílnou součástí každé kuchyně, protože s jejich pomocí se vaří, peče, smaží a připravují různé dobroty. Kromě volně stojících spotřebičů je lze mít i vestavné. Jejich nespornou výhodou je hlavně to, že s kuchyňským nábytkem tvoří kompletní celek a vzhled takové kuchyně je na vysoké estetické úrovni.

Navíc je možné vestavné spotřebiče přizpůsobit individuálním požadavkům, takže výsledek je zcela určitě originální. Na druhou stranu je toto řešení náročnější na prostor, takže mnohdy je třeba dát přednost volně stojícím elektrospotřebičům. Ale zde je z čeho vybírat, aby kuchyň působila hezky a příjemně.

Kuchyň ve stylu Provence

I když jsme v České republice, hodně lidí dává přednost si vytvořit ve své kuchyni koutek ve stylu francouzského venkova. Mnohdy to mají jak hezkou vzpomínku na dovolenou ve Francii. Pro Provence jsou typické jemné pastelové barvy – mint, růžová, světle modrá či žlutá, která se může objevit na závěsech, ubrusech i dalších bytových doplňcích. Nezbytné je také vytvořit iluzi kamenného nebo cihelného obložení. Na podlahu je ideální dlažba. Další charakteristickým prvkem stylu Provence jsou různé vázičky, svícny či obrázky, které by také v kuchyni neměly chybět.

Rustikální kuchyň ve stylu našich prababiček

Líbí se vám styl českého venkova? Pak si zařiďte v tomto duchu svou kuchyni. Pro kuchyňskou linku volte dezén dřeva a na podlahu si dejte dřevěné palubky. Nemusí být originální, existují i laminátové podlahy v tomto stylu.

Pěkná je kombinace bílé barvy kuchyňských dvířek a dřevěných doplňků – třeba pracovní desky s tímto vzorem. Obklady je vhodné volit v přírodních barvách. Pokud kuchyni chcete stylizovat do retro vzhledu, můžete si pořídit kanafasové závěsy. Chybět by nemusela dřevěná polička, na níž pomocí lazury necháte vyniknout krásu dřeva.

Minimalistická moderní kuchyň

Nelíbí se vám rustikální styl a dáváte přednost modernímu pojetí zařízení kuchyně? Pak pro vás budou ideální kuchyňská dvířka ve vysokém lesku – bílá a černá barva jsou oblíbená klasika, která nikdy nezklame. Moderní většinou znamená minimalistický, což v sobě obnáší především praktické vybavení kuchyně bez kudrlinek. Vestavné spotřebiče minimalismus umocní, protože vytvoří jednolitou plochu s kuchyňským nábytkem. Typickými doplňky moderní kuchyně jsou sklo, kov a na oblibě získává i dezén betonu v jeho typickém našedlém odstínu.

Základní výbava kuchyně

Když už máte rozmyslený vzhled, nezapoměňte na základní vybavení, které nesmí chybět v žádné kuchyni.

  • Nože: Mít kvalitní sady nožů je základním pravidlem v každé kuchyni. Mezi nejzákladnější nože patří kuchařský nůž, univerzální nůž, nůž na chléb a malý nožík.
  • Dřevěná nebo plastová prkénka: Prkénka jsou užitečná pro krájení a přípravu surovin. Mějte alespoň jedno prkénko pro masa a další pro ovoce a zeleninu, abyste předešli křížové kontaminaci.
  • Sítka a cedníky: Tyto pomůcky jsou důležité pro odkapávání těstovin, omáček a pro přípravu vývarů nebo vlastního dresinku.
  • Mixér nebo kuchyňský robot: Mixér vám pomůže připravit smoothie, polévky, omáčky a další tekuté nebo krémové pokrmy. Kuchyňský robot zase ulehčí hnětení těsta a mixování těžších ingrediencí.
  • Hrnky a mísy: Mít různé velikosti hrnků a misek je klíčové pro míchání, míchání a servírování různých ingrediencí.
  • Pečicí forma: Pečicí forma na dorty nebo chleba vám umožní připravovat pečivo, dezerty a další pečené pokrmy.
  • Pánve a hrnce: Kvalitní pánev a hrnec jsou nezbytné pro vaření a smažení. Ideálně byste měli mít několik různých velikostí.
  • Poklice a fólie: Poklice na hrnce a pánve pomáhají udržovat teplo a vlhkost. Fólie se používá pro balení a uchovávání potravin.
  • Struhadlo: Pro strouhání sýra, zeleniny a dalších surovin.
  • Nádobí a příbory: Samozřejmě budete potřebovat talíře, sklenice, příbory a další nádobí pro servírování a konzumaci jídel.

Interiér kuchyně byste si měli zařídit podle svých vlastních preferencí.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : rekonstrukcespotřebičestavbastyl

The author Michaela

Leave a Response