close
Bydlení

Netradiční typy bydlení: Freedomky a další zajímavé nápady

freedomek

Toužíte po vlastním bydlení, ale nechcete si brát hypotéku, neláká vás klasické bydlení a nebo jen rádi experimentujete a lákají vás netradičny typy bydlení? Bydlet můžete ve freedomku, obytném kontejneru, mobilním domku, ale i řadě dalších.

Freedomky

Slyšeli jste již o konceptu freedomků? Jedná se o minimalistický typ bydlení, jenž je inspirován tradičními mobilními domky. S tím rozdílem, že s freedomkem necestujete, ale jednoduše si ho necháte přivézt na svůj pozemek a můžete se rovnou nastěhovat.

Jak vypadá freedomek?

Nevíte, co si pod pojmem freedomek představit? Dřevěnou stavbu, která svými rozměry připomíná typický americký mobilní domek na kolečkách. Uvnitř je ale moderně vybavena a jediné, co má s mobilheimy společné, je skutečně pouze rozměr.

Proč bydlet ve freedomku?

Tím hlavním důvodem, proč se stále více lidí rozhodne bydlet v minimalistickém domku, jsou peníze. Za koupi dřevěného mini domečku zaplatíte nesrovnatelně méně, než za nákup bytu ve velkoměstě či rodinného domu. Nákup freedomku se tak nejvíce vyplatí lidem, kteří vlastní pozemek, ale nechtějí si na něm postavit běžný dům, nýbrž se spokojí s minimalistickým a útulným domečkem.

Obytné kontejnery a mobilní domy

Podobnou variantu bydlení nabízejí také obytné kontejnery a mobilní domy. Ani jednu variantu asi není nutné zdlouhavě popisovat, protože každý ví, jak vypadá klasický obytný kontejner i mobilní domek. Opět platí, že pořizovací cena obytného kontejneru a mobilního domu je s koupí klasického domu nesrovnatelná. Po mobilních domech sahají také lidé, kteří nechtějí dlouho zůstavat na jednom místě a svůj domov si s sebou chtějí všude vozit.

Kde je možné využít obytné kontejnery a mobilní domky?

Obytné kontejnery a mobilní domky ale nabízejí i další způsoby, jak je lze využít. Z obytných kontejnerů lze vytvořit například:

  • zázemí pro mateřské školy
  • restaurace
  • zahradní domky
  • autoservisy
  • tělocvičny
  • sklady

Mobilní domy lze využít k provozování pojízdných kaváren, bister a restaurací.

Týpí, treehouse, tiny domeček a hausbót

Slyšeli jste již někdy o glampingu? Jedná se o luxusnější typ kempování a v jeho rámci můžete strávit dovolenou třeba v týpí, domečku na stromě, tiny domku či hausbótu. Láká vás některá z možností? Vyzkoušet si bydlení v některém z netradičních typů obydlí můžete právě v rámci glampingu. Po celé České republice jich existuje skutečně mnoho, stačí si vybrat, který chcete vyzkoušet.

Co mají společného alternativní typy bydlení

Všechny tyto alternativní způsoby bydlení mají společné to, že svým majitelům poskytují svobodu, nezávislost a jsou finančně dostupné. Některé z nich jsou dokonce postaveny z ekologických materiálu, jsou energeticky úsporné a snadno přenosné.

Dlouhodobé bydlení i krátkodobý pronájem

V případě, že vás láká alternativní způsob bydlení v tiny domečku a dalších, ale nechcete tak bydlet natrvalo, můžete své bydlení pronajímat. Některé varianty alternativních typů bydlení jsou totiž velmi populární například na platformě Airbnb. Lidé rádi utíkají od svých běžných životů do přírody a malých domečků, kde mohou strávit nerušenou dovolenou.

Proč lidé milují krátkodobé pronájmy v netradičních obydlích?

Netradiční obydlí jsou vhodná nejen pro páry, ale i pro rodiny s dětmi. Protože jsou vybavena elektřinou i napojena na vodu, je pobyt pohodlný a velmi sofistikovaný. Místo posezení u táboráku si zapnete gril, noční oblohu nemusíte pozorovat ze země, ale třeba z houpací sítě či lehátka.

Po ruce máte veškeré výdobytky moderní doby, ale zároveň jste v přírodě, často i v lese, například v případě domků na stromech, a na chvíli se můžete zcela odpojit od světa a užít si jednoduché a běžné věci – pozorování oblohy, procházky v přírodě, pomalá rána a celou řadu dalších běžných kratochvílí, na které není v běžném životě čas.

Zeměnka na Sázavě

Náš výběr netradičních typů bydlení ale ještě stále nekončí. Zmínit se totiž musíme také o unikátním ostrovním domě zvaném Zeměloď. Takový dům vznikl na Sázavě a jedná se o první Zeměloď ve střední Evropě. Tento ostrovní dům byl pojmenován Zeměnka a z velké části je postaven z použitého materiálu a hlíny. Tato stavba je modelová a byla postavena s jasným záměrem – prověřit, zda jsou místní podmínky pro tento typ obydlí vhodné. Na výsledek tohoto experimentu si ještě chvíli budeme muset počkat.

Který typ netradiční stavby vás zaujal nejvíce? Odstěhujete se do freedomečku, obytného kontejneru, mobilního domu či si snad bydlení v alternativním obydlí nejprve vyzkoušíte v rámci glampingu?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : freedomek

The author Michaela

Leave a Response