close

Nadýchané koberce z ovčího rouna působí úžasně, ovšem tento materiál přitahuje nečistoty a při každodenním používání tak rychle ztrácí svou krásu a zacuchává se. Péče o koberec není příliš složitá ani časově náročná, stačí tak jen znát tipy na správnou údržbu.

Údržba ovčího rouna

Existují čtyři hlavní způsoby čištění těchto koberců, přičemž se vyplatí znát všechny. Díky tomu bude ovčí rouno vypadat krásně i po několika letech.

Vysávání

Vysávání je jedním z nejvýznamnějších způsobů čištění koberce z ovčí kůže. Pravidelným vysáváním zajistíte ten nejlepší vzhled. Pokud to velikost koberec umožňuje, můžete ho také vytřást. Zbavíte se tak vlasů, drobků, a různých nečistot usazených v jeho vláknech.

Kartáčování

Postupem času se ovčí rouno může zacuchávat a vznikají nevzhledné chumly, které je třeba řešit. Ideální je vykartáčování vláken koberce pomocí jemného kartáče, či hřebene na vlnu. Vlákna se tak rozdělí, zbavíte se zacuchání a koberec bude vypadat jako nový.

Odstranění skvrn

Stejně jako u všech druhů koberců, ani u ovčího rouna se pravděpodobně nevyhnete výskytu skvrn. Pokud k tomu dojde, je vhodné zaměřit se na jemné čištění konkrétního místa. Častým praním celého koberce byste mohli výrazně zkrátit jeho životnost. Proto hledejte spíše efektivní čistící prostředky vhodné na vlnu, či případně syntetické materiály, se kterými odstraníte i odolné skvrny.

Hloubkové čištění

Jednou za čas je dobré vyprat celý koberec. Nejjistější je praní v ruce, které je šetrné. Vždy se však dívejte na štítek od výrobce – některé koberce můžete dokonce vyprat i v pračce. Zvolte jemný čisticí prostředek, který nepoškodí vlákna. Poté je vhodné nechat koberec důkladně usušit na vzduchu.

Důkladné vysávání

Vysávání lze zařadit mezi pravidelnou údržbu koberce z ovčí kůže. Odstraníte tak vlasy a větší nečistoty, ovšem i neviditelné nečistoty jako je pyl, roztoči a podobně. Při vysávání se vyhněte různým nástavcům vysavače. Ty by totiž mohly způsobit zacuchání vláken. Nejlepší je proto vysávat pouze trubicí bez nástavce, případně lze využít nástavce na čalounění. Vždy vysávejte po směru vláken, abyste zabránili jejich zacuchání.

Zašmodrchaná vlákna

Dlouhá vlákna koberce mohou vytvářet uzlíčky a různě se cuchat. Tomu v podstatě nelze předejít, pokud se koberec nachází v často obývané oblasti. K jemnému vyčesání zacuchaných vláken použijte hřeben na vlnu či případně kartáč pro vyčesávání domácích mazlíčků. Vždy postupujte ve směru růstu vláken.

Pokud je problém opravdu závažný, můžete použít kondicionér. Stačí malé množství, které jemně vetřete do koberce. Vyčesávání tak bude o kus jednodušší.

Nežádoucí skvrny

Pokud se na koberci objeví skvrny, je nejlepší odstranit je co nejdříve. Potřebovat budete papírové utěrky, vhodný čisticí prostředek a hadřík. Pokud jste na koberec něco vylili, nejprve vysajte tekutinu pomocí papírových utěrek. Pokud je skvrna zaschlá, můžete ji zkusit jemně odstranit příborovým nožem či lžící.

Výběru čisticího prostředku věnujte pozornost zejména u přírodních ovčích roun. Přípravek musí být vhodný pro čištění vlny. Naneste produkt na koberec a poté ve směru vláken jemně otírejte hadříkem. Vyhněte se velkému tření v různých směrech, mohlo by dojít k zacuchání vláken.

Pak už jen stačí očistit místo od zbylého čisticího prostředku, k tomu postačí hadřík namočený v čisté vodě. Nechte koberec uschnout, pro špičkový výsledek ho můžete poté vyčesat.

Hloubkové čištění koberce je nejjednodušší, ovšem neměli byste ho dělat příliš často. Zaměřte se zejména na pravidelné vysávání a případně vyčesávání ovčího rouna. Jde o šetrné procesy, které koberec navrátí do perfektního stavu. Jednou za čas je pak možné koberec vyprat celý.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : koberecovčí rouno

The author Michaela

Leave a Response