close

Cibule se vysévá brzy na jaře a jsou dvě možnosti jak to udělat.

Semínka či sazečka?

První může být klasické setí ze semínek, kdy je však třeba počítat s tím, že nám vyrostou jen malé cibulky, které se hodí především pro nakládání. Kde nám nevadí různé velikosti.  K tomuto účelu jí musíte vysít opravdu veliké množství, aby se vám vyplatilo ji zavařovat. Je totiž velice drobounká. Její příprava na konzervování je trochu náročnější, ale výsledek stojí za to.

shutterstock_59379256

Dá se také použít její nať.

Takže ji zpracujete úplně celou. A navíc obsahuje spoustu vitamínu C. Pro sázení ji musíte pečlivě roztřídit a zbavit se malých, poškozených či měkkých cibulek. Druhou možností pěstování je cibule sazečka. Pořídíte ji v každém zahradnictví. Můžete si vybrat přesně tu pravou odrudu, která bude vhodná právě pro vaše podmínky. Jde o malé cibulky, které byly vypěstovány ze semen v minulém roce. Na podzim se sklidily, přes zimu uchovaly při teplotě kolem 23 °C a na jaře pak opět vysadily. Dávají se do země a sklízí se na konci léta, kdy je nať rostlin uschlá a leží na záhoně.

Abychom cibuli dokázali dobře pěstovat, je třeba jí zajistit to správné místo, které by nemělo být ani příliš mokré, ale ani moc suché. Také jí vyhovuje spíše polostín, nikdy ne přímé sluneční světlo. Půda by měla být lehounká, prokypřená a prohnojená. Cibulky určené k výsadbě je po přinesení z obchodu potřeba důkladně vytřídit. Mohlo by se stát, že pokud se vám dostanou na záhon měkké, nebo jinak poškozené kousky, cibule vám nezakoření. A vaše úroda tím hodně utrpí. Proto ji prohlédněte a vybírejte pouze zdravé, pevné kousky. Cibulky neloupeme.

Sázení cibule

Někdo sadbu moří, já to třeba nedělám a nemám problém při jejím pěstování. Ale pokud chcete není problém sehnat přípravky k tomu určené. Návod na její moření je samozřejmě součástí balení. K sázení použijeme sázecí kolík a dáváme pozor, abychom ji měli pěkně v řadě. Nejen, že to hezky vypadá, ale má to také praktickou stránku. Až totiž budeme odstraňovat plevel, nebo kypřit půdu, půjde nám to snadněji. Řady nedělejte příliš blízko u sebe, ať má cibule dost místa. Stačí tak 20 až 30 centimetrů od sebe. Jednotlivé cibule dávejte od sebe alespoň 10 centimetrů. Cibule nepotřebuje moc zalévat, spíše méně než více. Mohla by chytit plíseň. Já osobně cibuli nijak nepomáhám hnojivi ani ničím jiným.

Tags : cibulePěstování cibule

The author Stefan Tichy

Leave a Response