close

Asi jste si už všimli, že z moderních interiérů mizí nevzhledné radiátory. Současné trendy moderní výstavby jednoznačně upřednostňují topení podlahové. Jeho provoz je totiž citelně levnější. A ještě příjemně hřeje nohy.

Aby podlahové vytápění opravdu fungovalo a bylo energeticky nenáročné, je nutné správně zvolit materiál podlahové krytiny i způsob vytápění. To může být buď teplovodní nebo elektrické.

Výhody podlahového topení

Příjemné teplo od nohou není jediným pozitivem podlahového topení. Jeho hlavní výhody jsou

  • Rychlé a rovnoměrné vyhřátí podlahy a tím i celé místnosti
  • Vysoká tepelná pohoda 
  • Eliminace rizika vzniku plísní
  • Nevíří se vzduch a prach
  • Výhodné řešení z estetického hlediska (žádné radiátory ani výduchy)
  • Přibližně o 20 % nižší spotřeba energie v porovnání s běžnými tipy topení

Podlahové vytápění je tedy, po zateplení domu a osazení plastových oken, dalším krokem  na cestě k nízkoenergetickému bydlení. 

Teplovodní nebo elektrické

Nejprve se sluší zmínit, že z funkčního hlediska jsou oba systémy srovnatelné. Jestli se vám vyplatí teplovodní podlahové topení záleží spíš na zdroji tepla: jestliže používáte plynový kotel, je topení teplovodní výhodné a logické. Základním prvkem teplovodního typu vytápění jsou odolné trubky, jimiž proudí topná voda. V tom případě se topné trubky buď zakrývají vrstvou betonu nebo anhydritovým potěrem (mokrý způsob, izolační vrstva má průměr 10 až 15 mm), pokud to není možné, volí se tzv. suchý způsob montáže. To se osazuje tenký pozinkovaný plech (izolační vrstva je přibližně 11 až 12 mm).

Elektrické podlahové topení je vhodné do bytů s centrálním vytápěním, případně do budov, kde není zavedený plyn. Funguje díky odporovým kabelům, vyhřívacím rohožím nebo speciálním vytápěcím fóliím. Ty se instalují pod podlahovou krytinu a napojí na elektrickou síť. Výhodou elektrického podlahového topení je jednodušší montáž a větší variabilita.

Tags : podlahové topenívýhody podlahového topení

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response