close
Small,Toy,House,In,Hands

Stáváte se šťastným majitelem nemovitosti? Gratulujeme, nezapomeňte nechat svou nemovitost co nejdříve pojistit. Pokud jste si na pořízení nemovitosti sjednali hypotéční úvěr, pak je pojištění nemovitosti povinné.

Pokud uzavřete s bankou smlouvu na úvěr, pak vám může pojištění nemovitosti sama nabídnout. Banky totiž velmi často spolupracují s pojišťovnami a nabízejí jejich produkty. Jistě se ale vyplatí prověřit nabídky ostatních pojišťoven například na kalkulačce pojištění nemovitosti a vybrat tu nejvýhodnější. Nemovitost si můžete pojistit okamžitě po koupi, v okamžiku kdy je zapsaná na katastru nemovitostí. Lze si pojistit samotnou nemovitost, tedy byt, dům, chatu, dále lze připojistit zahradní domek, bazén, nebo garáž. Pojištění nemovitost kryje škody, které vzniknou na všem, co je v nemovitosti „na pevno“, tedy stěny, okna, střechy, ale také jakékoliv vybavení domu, které je připevněné ke struktuře domu. Vybavení domácnosti jako je nábytek, nebo elektrospotřebiče kryje pojištění domácnosti. Pojištění nemovitosti vás bezpečně ochrání před působením živlů, jako je vichřice, požár, srážky, povodně, dále může uhradit opravy po nájezdu vandalů. Významně vám mohou pomoci také tzv. asistenční služby, které využijete v okamžiku nějaké havárie a nouze. Díky nim máte zdarma například zásah zámečníka, instalatéra, topenáře, nebo deratizéra. 

Vinkulace pojištění

Díky pojištění nemovitosti se banka kryje pro případ, že by nemovitost například lehla popelem a předmět úvěru by tedy zanikl. Pro tento případ banka požaduje, aby příjemce hypotéčního úvěru uzavřel pojištění nemovitosti, které bude vinkulované ve prospěch banky. To znamená, že pakliže by došlo k pojistné události, příjemcem výplaty z pojistného krytí bude banka, případně je na ní, jak se bude s těmito prostředky dále nakládat. Nemusíte se ale bát, že by banka v takovém případě peníze zabavila a vám by zbyly oči pro pláč. Pro banku je vždy lepší, když její klient pokračuje ve splácení dále. Jde jen o to, aby klient nemohl převzít peníze z pojištění a nemovitost neopravit, nebo znovu nepostavit. Proto je třeba v pojišťovně podepsat tuto vinkulaci, kterou je třeba předat do banky. Pokud byste pojištění vypověděli, nebo neplatili, pak pojišťovna banku uvědomí. Neplacení pojištění nemovitosti může být dokonce důvod pro vypovězení smlouvy o úvěru.

Pozor na podpojištění

Po určité době je třeba vždy smlouvy na pojištění nemovitosti aktualizovat. Ceny nemovitostí totiž rostou, stejně jako ceny stavebních materiálů. Pojišťovací makléři udávají průměrně tři roky jako období, po kterém byste měli zjistit, zda není třeba změnit hodnotu pojišťované nemovitosti. Pokud byste museli čelit pojistné události a pojišťovna by zjistila, že není hodnota nemovitosti aktuální, může vám pojistné plnění totiž výrazně zkrátit. Proto je třeba po určité době vždy smlouvy redigovat, například pokud nastane výročí smlouvy a pojišťovna se většinou sama ozve s novými podmínkami. Jde zároveň o vhodnou dobu pro srovnání pojištění nemovitosti a získání té nejlepší ceny.

Zdroj obrázku: Jakub Krechowicz / Shutterstock.com

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response