close

Letní zahrádkářská sezóna sice pomalu končí, ovšem to neznamená, že byste se o zelený pažit měli přestat starat. Květiny za okny sice pomalu odkvétají, ale tráva bude růst ještě několik dlouhých týdnů. Prakticky každý zahrádkář tak během sezóny řeší obrovské dilema týkající se uskladnění posečené trávy. Mýtů a zaručeně správných teorií o uložení posekané hmoty je mezi zahrádkáři mnoho, ale kde je pravda a kam posekaná tráva patří?

Posekaná tráva – kam ji umístit?

Jedním z nejlepších míst, kam byste měli uložit čerstvě posekanou trávu, je sběrný dvůr. Téměř ve všech se totiž nachází speciální kontejnery na bioodpad, kam můžete zelený pažit bezpečně uložit. V posledních letech se navíc tyto kontejnery objevují i v některých obcích, tudíž trávu nemusíte vozit nikam daleko. Pokud byste však chtěli trávu využít na své zahradě, může perfektně posloužit jako mulčovací hmota. Lehce zaschlý pažit ochrání záhony před plevelem a časem se z něj stane přírodní zelené hnojivo.

Proč nesypat trávu na kompost?

Někteří zahrádkáři si zvykli sypat posekanou trávu na kompost. V malém množství to určitě nevadí, ale pokud byste na kompostéru vytvořili vyšší vrstvu zeleného pažitu, můžete se potýkat s velkými problémy. Větší množství začíná hodně rychle hnít, což je nežádoucí. Aby tráva v kompostu odvedla svou práci, měla by být trochu proschlá a ideálně smíchaná s větvičkami a dalším bioodpadem. Díky diverzifikované struktuře kompostu dochází k proudění vzduchu, které je zásadní pro kvalitu kompostu.

Jak z trávy udělat hnojivo?

Z posekané trávy můžete snadno udělat obyčejné zelené hnojivo, ovšem málokterý zahrádkář ví, že z ní lze vytvořit také tekuté hnojivo s vysokým obsahem dusíku. Příprava není nijak složitá. Stačí si vzít větší nádobu, protože na kilogram trávy připadá asi 10 litrů vody. Nádobu s nalitou vodou a nasypanou trávou postavte na sluníčko, zakryjte a nechte kvasit. Za občasného promíchání nechte stát několik týdnů v závislosti na venkovních teplotách.

Posekanou trávu už neházejte na kompost. Nechte ji na záhoncích jako zelené hnojení, nebo si vytvořte prvotřídní tekuté hnojivo s vysokým obsahem dusíku.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : kam s posekanou trávouposekaná trávaposekaná tráva uskladněnísekání trávytráva

The author Michaela

Leave a Response