close

Pro většinu zahrádkářů není odstraňování plevele zrovna oblíbenou činností. Přesto se ale upravená zahrada bez odstranění plevele neobejde. Pokud necháte agresivní plevel růst, může zaplavit záhon a udusit vaše oblíbené květiny nebo zeleninu. Vyvarujte se následujících chyb, které dělá mnoho z nás.

Měli byste vědět, jaký plevel vám ničí zahradu

Jedním z klíčových aspektů úspěšného zničení plevele je jeho identifikace. Právě díky správnému rozpoznání plevele ve vaší zahradě pak můžete zvolit vhodný způsob jeho likvidace.

Pro začátek je dobré vědět, zda máte co dočinění s jednoletým, víceletým nebo dvouletým plevelem. Letničky lze často regulovat tak, že je seřízneme až k půdě, zatímco trvalé a některé dvouleté rostliny takto ošetřené jednoduše znovu vyrostou z kořenů. Pomáhá také zjistit, jak se jednotlivý plevel šíří (semeny, výhonky atd.), kdy kvete a kdy mají jeho semena tendenci klíčit.

Likvidace semen je důležitá

Mnoho plevelů se šíří produkcí semen, která často mohou přežít v půdě po mnoho let. Když plejete, myslete na to, abyste půdu narušili co nejméně. Nanesení vrstvy mulče také pomůže zabránit tomu, aby semena plevele získala podmínky pro klíčení.

Účinným pomocníkem mohou být preemergentní herbicidy, které jsou určeny k hubení všech klíčících semen v půdě, proto je nepoužívejte tam, kde plánujete například přesévat trávník.

3. Nesprávné používání herbicidů

Existuje mnoho druhů hubičů plevele (většinou ve formě postřiků) mimo ty preemergentní. Nikdy tyto postřiky nestříkejte za větrného dne a při aplikaci noste ochranný oděv (masku, ochranu očí, rukavice, košili s dlouhým rukávem, dlouhé kalhoty, ponožky a uzavřenou obuv). Ujistěte se, že používáte správný herbicid pro vaše konkrétní potřeby. Některé herbicidy jsou selektivní, což znamená, že likvidují pouze trávy, zatímco jiné pouze širokolisté rostliny. Neselektivní herbicidy zahubí každou rostlinu, která je postříkána. Nezapomeňte si také tyto postřiky označit, abyste použili ten správný.

4. Nepoužíváte správný nástroj

Motyka s dlouhou násadou se dobře osvědčí v zeleninové zahradě, zatímco ruční motyka je skvělá pro plení plevele na úzkých, špatně dostupných místech nebo na vyvýšených záhonech.

U vytrvalých plevelů, jako jsou lopuchy a pampelišky, počkejte, až bude půda mokrá. Použijte kultivátor určený k hlubokému kopání, abyste zničili kořeny, které pak z půdy odstraňte. Při této práci ovšem nezapomínejte na rukavice.

Abyste si práci ulehčili, věnujte odstraňování plevele nějakou tu chvilku pravidelně měsíc, co měsíc.

Zdroj foto: pixabay.com

Tags : pleveltráva

The author Michaela

Leave a Response