close

Určitě jste v posledních letech zaznamenali obrovský trend nazývající se zelené střechy. Při jejich konstrukci se klade důraz nejenom na hospodárnost, ale také ekologické dopady.

Hlavním cílem zelené střechy je totiž ochrana životního prostředí, ovšem nyní se začínají ukazovat i další úspory v oblasti konstrukce nebo rozpočtu stavby. Podle nových zjištění se tak zelená střechy vyplatí nejenom z ekologického, ale také čistě ekonomického pohledu.

Jaké jsou úspory zelené střechy?

Všichni si asi dokážete představit, že zelené střechy mají velké potenciální úspory v oblasti ochrany životního prostředí. Nyní byly ovšem zjištěny úspory ve stavební fyzice, kdy zelená střecha chrání konstrukci střešního pláště před nejrůznějšími přírodními vlivy. Ty způsobují rychlejší opotřebení, celkové stárnutí a tím pádem i oslabení konstrukce. Precizně sestavená skladba vegetace navíc pozitivně ovlivňuje schopnost tepelné izolace, kdy rostliny zabraňují zbytečným tepleným mostům.

Nejvýznamnější výhoda zelené střechy

Relativně nákladnou výstavbu zelené střechy však asi nikdo z vás nebude realizovat pouze kvůli ochraně životního prostředí, popřípadě ke zlepšení izolačních vlastností budovy. Tím největším benefitem vegetace na střešní krytině je totiž retence neboli zadržování vody. To je v posledních poměrně suchých letech naprosto zásadní. Některá světová města už dokonce nabízejí za výstavbu a používání zelené střechy nemalou slevu na stočném. Každá taková střešní krytina totiž působí jako obrovská retenční nádrž.

Vyplatí se zelená střecha?

Nad výstavbou zelené střechy byste měli přemýšlet především z ekologických důvodů. Příroda dostává v posledních letech neuvěřitelně zabrat a vy byste měli dělat maximum, abyste ji zachovali i pro další generace. Podle nedávného výzkumu však výstavba zelené střechy přináší úsporu přibližně 1 000 Kč na každém čtverečním metru, ale pouze za předpokladu, že je čerpána sleva na stočném. V opačném případě se výstavba zelené střechy ekonomicky nevyplatí.

Nemáte-li hluboko do kapsy, pak určitě zapřemýšlejte nad výstavbou zelené střechy. Ochrana životního prostředí je totiž oblast, na níž bychom neměli moc šetřit.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : úspory zelené střechyvýhody úspory zelené střechyzelená střechazelené střechy
Michaela

The author Michaela

Leave a Response