close

Mrazivé zimní počasí se nezadržitelně blíží, což s sebou nese některé komplikace, s nimiž se lidé nedokážou dobře vypořádat. Jde o správný způsob větrání, protože ani v zimě byste neměli podceňovat proudění čerstvého vzduchu do vaší domácnosti.

Při nedostatečné cirkulaci totiž hrozí rosení oken a vznik plísní, které se objevují nejenom na zdech, ale také přímo na oknech. Na nich pak narušují ochranný nátěr, čímž se zásadním způsobem zkracuje životnost i těch nejlepších plastových oken.

Správné větrání v zimě

Určitě jste někdy slyšeli o základní poučce, která mluví o větrání v mrazivém zimním počasí. Platí jednoduché pravidlo – větrejte rychle, intenzivně a často. Čím větší je zima, tím kratší dobu byste měli nechat okna otevřená. Odborníci se často shodují na lhůtě maximálně 6 minut, po jejímž uplynutí všechna okna zavřete. Tato doba se sice může zdát jako hodně krátká, ale věřte tomu, že na výměnu vzduchu v domácnosti bohatě stačí. Navíc byste měli větrat až 4krát denně.

Proč větrat jen krátkou dobu?

Asi si budete říkat, proč nechávat okna otevřená takto krátkou dobu. Dovnitř do domácnosti se stejně dostane relativně velké množství studeného vzduchu, kvůli němuž vám asi chvíli bude zima. Naprosto zásadní ovšem je, že během 6minutového větrání nestihnou vychladnout stěny a podlahy, což vede k minimálním tepelným ztrátám. Ideálně byste měli okna otevírat ráno po probuzení a samozřejmě také po vaření nebo po vysprchování.

Kdy rozhodně nevětrat?

I když je výměna vzduchu v zimních měsících velmi důležitá, přesto existují situace, kdy byste za žádných okolností okna otevírat neměli. Máte-li problémy s vlhkostí v domácnosti, určitě nevětrejte za deštivého počasí. Prostřednictvím otevřených oken se vlhkost ještě zvýší, což je rozhodně nežádoucí. Výměnu vzduchu v domácnosti tak vždy přizpůsobte venkovnímu počasí.

Ať se vám to líbí nebo ne, větrat byste měli i v zimě. Krátké a velmi intenzivní otevření oken zajistí výměnu vzduchu, a navíc posílíte svou imunitu. Na druhé straně nepřijdete o nakumulované teplo v domácnosti.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : bytdomácnostdůmpočasízima

The author Michaela

Leave a Response