close
Spolupráce

Pracovna v obýváku není tabu. 4 tipy, jak vytvořit pracovní kout

home-office

Trápí vás nedostatek prostoru, ale přesto byste rádi plnohodnotně pracovali doma? Vytvořte si pracovní kout v obývacím pokoji – může být překvapivě stylový a praktický. Jak na to? Zkuste to s našimi 4 tipy.

Pracovat na pohovce není nejvhodnější z mnoha důvodu – od bolesti zad po nedostatečnou produktivitu. Zařiďte si místo, kde budete pracovat rádi a efektivně. I malý pracovní kout může nahradit kancelář. Ukážeme vám, jak si poradit s nedostatkem místa.

Popřemýšlejte o vhodném koutu

Jak najít nejvhodnější místo, když se vám obývací pokoj zdá už tak poměrně malý? Nejjednodušší cestou může být možnost rozkreslit si místnost a zvážit různé varianty přestavby nábytku tak, aby zůstal alespoň menší kout na pracovní zázemí.

Která část obytné zóny se zdá méně využívaná? Kde by se vám dobře pracovalo za všech okolností? Může jít o roh místnosti, ale pracovna může být třeba i za pohovkou. Ostatně, pracovní místo dnes snadno oddělíte pomocí paravanu, knihovny či nábytku.

Náš tip? Existuje nábytek, který svůj účel skrývá. Třeba se bude hodit právě vám – co třeba výklopný psací stůl, který vypadá jako elegantní sekretář? Díky těmto trikům pracovnu kdykoli skryjete a přeměníte na součást interiéru.

Myslete na velikost pracovní plochy

Ještě, než se vydáte pořídit si ten úžasný sklopný psací stůl nebo jinou možnost, dvakrát měřte, než koupíte. Je dobré se připravit – a nábytek ideálně vyzkoušejte ještě před koupí. Důvodem je dostatek pracovního místa, abyste zvládli pracovat efektivně a hlavně pohodlně. Mačkat se na malé plošce stolku pod notebook? To asi není nejlepší představa pracovního dne, že? Proto zkuste zvážit, kolik prostoru při práci skutečně potřebujete. Stačí vám notebook či počítač? Nebo kolem sebe máte další pracovní a kancelářské pomůcky? Vizualizace vám pomůže lépe odhadnout potřebnou pracovní plochu.

Zvažte rozložení potřebného nábytku

Už znáte velikost pracovní plochy, tak víte, jaký stůl si pořídíte. Kromě toho se nikdy nespletete s pořízením kvalitní kancelářské židle. Opravdu není sezení jako sezení – kvalitní židle či křeslo vám umožní alespoň minimální pohyb, občasnou úlevu páteři a hlavně – postará se o to, aby vás nebolela záda. Respektive prostřednictvím správného sezení u počítače. Ale nejen židle je pro váš koutek důležitá. Možná potřebujete i úložný prostor. Kombinujte nábytek tak, aby nejen splnil vaše požadavky, ale zároveň dokonale padnul do zamýšleného pracovního koutu. Opět se nabízí využít prostor maximálně – co třeba sáhnout po policích či nástěnných regálech?

Doplňky a úložné prostory. A co dekorace?

Zvolený úložný prostor je v obytné zóně důležitý zejména proto, že asi nechcete případným hostům prezentovat kancelářské papíry, barvy do tiskárny HP a všechny možné pracovní doplňky. I pro oddělení osobního života od práce je důležité vždy kancelářský kout uklidit a nemít práci stále na očích. Co tedy dělat, když potřebujete mít při ruce tiskárnu?

Hrajte si s rozložením nábytku. Některé regály a obytné stěny umožňují skrýt i prostornější výbavu, jako je například tiskárna. Jak útulnou pracovničku dekorovat? Protože jste doma, je dekorování čistě na vás a vaší fantazii. Nezapomínejte na zeleň, která občerství váš zrak, na přísun kvalitního osvětlení a na osobní dekorace, které vám udělají radost kdykoli během dne. Náš tip? Co třeba dekorace z fotek z dovolené?

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response