close
Spolupráce

Proč se vyplatí investovat do kvalitních pracovních oděvů?

opp

Ať už jde o jakoukoliv práci, je nutné myslet především na své zdraví. To máme totiž skutečně jen jedno, a pokud jej nebudeme pečlivě chránit, může se nám to vymstít. Přitom to není tak složité, pokud používáte kvalitní ochranné pracovní oděvy. Ty by měly být běžnou součástí vybavení a rozhodně by se na nich nemělo šetřit. Osobní ochranné prostředky mohou zachránit nejen zdraví, ale třeba i život.

Při každé práci hrozí riziko úrazu

I při běžné práci na zahradě nebo v domácí dílně na vás číhá řada nebezpečí. Proto bývají nezbytnou součástí ochranného oděvu především kvalitní a pevné rukavice, ale také pevná obuv. K tomu můžete do nebezpečnějšího prostředí přidat helmu, ochranu očí a dýchacích cest, ale rovněž kvalitní oděv z pevné látky, která odolá prořezu i protrhnutí.

Boty, ve kterých se pracuje samo

Od pracovních bot bychom měli chtít především pevnou podrážku, dvojité švy, a pořádně zpevněnou špičku. Hodí se také, aby pracovní boty byly až ke kotníku a zabránily nepříjemnému podvrtnutí chodidla. Stejně jako i u jiných druhů oděvů je třeba zvážit hned několik základních kritérií:

  • účel, pro jaký si je pořizujeme
  • zvažte místo, kde oděv budete používat (sucho, vlhko, náročné povětrnostní podmínky apod.)
  • působení nebezpečných látek – kyseliny, tuky, oleje a další.

Rukavice, které vás ochrání vždy a všude

Vzhledem k tomu, že většinu činností provádíme rukama, jsou to právě ty, které musíme chránit nejvíce. Nejde však jen o to zvolit co nejtlustší a nejodolnější materiál. Stejně tak totiž rukavice musí umožňovat pohodlný úchop a pohyb, abyste v prstech neztratili jemný cit. Existují také speciální druhy rukavic, které chrání před elektrickým proudem, nebo před kyselinami. Vždy je vhodné si je pečlivě vyzkoušet a kupovat je tak, aby opravdu dobře seděly. Samozřejmě existují různé typy rukavic pro různé rizikové činnosti, a proto je nezbytné vždy vybrat správný typ.

Péče o zrak, sluch i plíce

Samozřejmostí by vždy měly být i adekvátní ochranné prostředky, pokud se pohybujete v nebezpečném prostředí. Brýle, sluchátka nebo vhodná ochrana úst a nosu je zásadní zejména v prašném či hlučném prostředí. Stejně jako vhodný oděv jsou tyto prostředky zásadní a chrání vaše zdraví.

Na co se při výběru zaměřit?

Je zásadní dbát především na kvalitu. Sice takové oděvy možná budou dražší, ale tato investice se vyplatí. Dobrou volbou bývají zejména funkční materiály, které nabízí speciální vlastnosti pro každého, kdo se chce i během práce cítit pohodlně. Důležité je pracovní oděvy si pečlivě vyzkoušet, abyste si byli jisti, že vám sedí. Dnes není problém toto uskutečnit i při nákupu na e-shopu, protože většina obchodů nabízí snadnou možnost vrácení. Ujistěte se, že vám oblečení umožňuje pohodlný pohyb, nikde netáhne a netlačí a je také dostatečně prodyšné.

Zdroj obrázku: Pixabay

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response