close
Spolupráce

Z obýváku do nebes. Výsuvné okno, aby i andělé mohli přijít až k vám domů

stresni-okno

Renovujete starý dům nebo máte výkres s novostavbou a přemýšlíte, jaká si dopřát okna? Aby byla zároveň dostatečně velká, zalévala prostor přirozeným světlem, ale nebyla náročná na manipulaci a údržbu? Máme pro vás novinku, výsuvné okno

Výdejní okénko v jídelně

„To přece není žádná novinka!”, říkáte si. „Vždyť takové okno měli už u nás ve školní jídelně!” A ano, svým způsobem máte pravdu. Systém posuvných tabulových oken je znám již dlouho. Ale málokoho napadlo je udělat doopravdy velká a venkovní. Zejména proto, že byl dříve problém udržet tak velkou tabuli skla v jednom kuse, a také závěsy, aby byly dostatečně silné a váhu sklad udržely. Nicméně máte pravdu, že výdejní okénko do kantýny je dobrým příkladem toho, jak si výsuvné okno představit. 

Vila Tugendhat

S nápadem posuvných oken přišel mimo jiné také architekt Ludwig Mies van der Rohe ve známé brněnské vile Tugendhat. Mezi lety 1929–1930 nechal pro manžele Gretu a Fritze místo otevíracích oken do obytné části domu zavěsit na systému kladek okna tabulová. Otevírají se tak, že se celé okno i se svým kovovým rámem zasune o patro níže. A to nemluvíme o žádném záchodovém okénku padesát na padesát centimetrů, ale o celostěnových tabulích a velikosti tři na tři metry. Nejen proto byla stavba v roce 2001 zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. 

Okno do nebes

A tyto dva nápady se nyní zrodily v jeden a vy tak můžete mít své posuvné okno i u vás doma. Ať už ve svislé nebo vodorovné poloze. Je totiž svou technologickou propracovaností a kvalitou vhodné jak při použití na venkovní a vnitřní svislá okna, tak na okna střešní či v jinak nakloněné rovině. Ať už si tedy představujete, že se budete jen tak kochat mraky za slunečného dne nebo si budete podávat v kanceláři výkresy a nezbytné další pomůcky z jedné místnosti do druhé, bez zbytečného točení kličkou, hledání klíče a věčně porouchanou západkou, je posuvné okno to pravé pro vás. 

Hodí se zejména do prostorů, kde křídlo otevřeného okna zavazí v prostoru, není na něj místo, překáží mu například nějaký kus nábytku nebo venku strom či lampa. A co si budeme povídat, je také vysoce elegantní a funkční. Již žádné kličky, za které se vždy zaháčí oblečení a roztrhne se, nebo o kterou si uděláte modřinu, či ji špatně dovřete, a dovnitř následně naprší. S tím vším si již nemusíte dělat starosti, protože posuvná okna toto vše jednoduše nemají. Pozvěte si tedy i vy svým posuvným oknem anděly z nebe přímo do svého obýváku? 2

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash

The author Martin Novotný

Leave a Response