close
tepelne-cerpadlo-energie

Co růst cen regulované složky elektřiny a plateb za jističe změní na výhodnosti tepelných čerpadel? To se dozvíte na níže uvedených řádcích.

Tepelná čerpadla odebírají energie pro výrobu tepla ze svého okolí, konkrétně geotermální energie a venkovního vzduchu. Aby tyto komodity přeměnila na teplo, potřebují tepelná čerpadla ke svému provozu elektrickou energii. U tepelných čerpadel vzduch/vzduch se pak můžeme setkat s tím, že jsou dodávána s elektrickým kotlem, který slouží jako „záložní“ zdroj energie při velmi nízkých teplotách, kdy výkon tepelných čerpadel vzduch/vzduch nestačí.

Mezi jednotlivými typy tepelných čerpadel se výrazně liší efektivita, s jakou tepelná čerpadla vyrábí teplo. Mezi s dostupem nejlepší v tomto směru patří jednotky země/voda, která mají o cca 30 % nižší spotřebu elektřiny v porovnání s ostatními typy čerpadel.

Efektivita provozu tepelných čerpadel je měřena tzv. topným faktorem (COP), případně se SCOP (sezónní topný faktor), kdy čím vyšší je tato hodnota, tím efektivnější je provoz tepelného čerpadla.

Majitelé tepelných čerpadel s vysokým topným faktorem se o cenovou výhodnost provozu tepelných čerpadel bát nemusí, ověřit si to lze například v této kalkulačce porovnávající náklady na jednotlivé zdroje tepla: https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info.

Nicméně, je třeba přiznat, že výhodnost tepelných čerpadel nebude při stávajících cenách zemního plynu tak extrémní jako v uplynulých 2-3 letech. Jednou z výhod tepelných čerpadel jsou však dlouhodobě nízké náklady na energie, kdy:

  • geotermální energie i venkovní vzduch jsou k dispozici zdarma v neomezeném množství,
  • tepelným čerpadlům v budoucnosti nehrozí zákaz či omezování užívání tak, jak je tomu u některých jiných zdrojů energií.

Zdroj náhledové fotografie: pixabay.com

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response