close

[dropcap] M [/dropcap] áte zamořený byt brouky či vám otravuje život nepříjemný hmyz? Každý je zná, ale už ne každý ví, jak na ně. Tak se pojďme se podívat, co s těmito vetřelci dělat.

hmyz

Blechy

Nejčastěji se k vám dostanou od zvířete nebo jiného člověka. Nejvíce nám je domů nosí děti, na které mohou přeskočit od spolužáků ze školky. Dalším roznašečem mohou být zvířata a to nejčastěji pes, a proto je musíte koupat a poté vtírat do kůže různé roztoky proti blechám. Jejich boudu vymýváme Lozylem. Pokud přivítáte zanedbanou a špinavou návštěvu, mějte se na pozoru a ani ji nepouštějte dovnitř. Pokud se vaše dítě dostane do styku se zablešenými zvířaty, vyklepejte jejich oblečení a dohlédněte na důkladné osprchování.

Červotoči chleboví nebo spížní

Nejvíce jdou po pečivu, luštěninách a výrobcích z mouky. Tyto červíky dostaneme z ohrožených potravin při teplotě 70-80 stupňů. 

Červotoči proužkovaní

Tento druh se objevuje ve dřevěném nábytku, podleze či trámech a před prokousáním kruhové chodbičky nás chrání speciální ochranný nátěr.

Klíště 

Pokud jej máte zakousnuté na těle, zakápněte jej olejem či namažte krémem. Nechte působit tak dlouho, až se klíště pustí. Poté vezměte pinzetu a jemnými krouživými pohyby jej vykruťte. Dejte však pozor, aby bylo vcelku. Pokud vám zůstanou v kůži kusadla, pokožka se zanítí.

Komáři

Pokud jste na otevřeném prostranství či u vody použijte repelent. Pokud vám vadí, natřete se citronovou šťávou. Doma můžete do zásuvky strčit elektrický odpuzovač.

Kožojedi

Tento brouček napadá koberce a kožešiny. Napadené věci vyklepejte, vyvětrejte a nastříkejte speciálními přípravky, běžně dostupnými v drogerii.

Moli 

Jako preventivní opatření proti škůdcům šatníku, kožešin a čalounění necháváme ve skříni mýdlo. Moli jeho pach odpuzuje. Pokud vám toto nevyhovuje mějte věci obalené v papíru či igelitu. Dále se na ně používá Biolit, speciální lapače a vykuřování místnosti.

Mouchy

Proti těm máme u světla mucholapku či jako prevenci v okně síťku.

Mravenci

Účinným prostředkem je Biolit. Mravence přitahuje sladké, proto uchovávejte např. cukr v zavřených nádobách.

Pavouci 

Pavouci jsou užiteční proti hmyzu, proto je doporučeno je vypouštět do přírody.

Tags : Hmyz

The author Stefan Tichy

Leave a Response