close

Jsou sice malé vzrůstem, potrápit nás ale umí opravdu hodně. Octomilka obecná (Drosophila melanogaster) patří mezi nejobtížnější hmyz našich domácností. Pokud se k vám nastěhuje, tak v houfu svých společnic a opravdu na dlouho. Abyste se octomilek zbavili, nestačí jen důkladný úklid. I když ten je nutnou podmínkou.

Octomilky, známé jako mušky vinné nebo kvasné, milují sladký pach hnijícího či kvasícího ovoce. Jakmile k vám přiletí na nějaký takový voňavý hnijící banán, zbytky vína ve sklenici nebo dokonce na švestkový koláč, jen velmi těžko se jich budete zbavovat. Dokážou se totiž rychle rozmnožovat, takže během několika dnů máte zamořený celý byt.

Jak se zbavit octomilek

Abyste se octomilek opravdu zbavili, musíte začít velkým úklidem. Nesmí mít volně přístupné nic, co by jim mohlo sloužit jako potrava, jinak od vás neodlétnou. Je nutné zbavit se lákadla, který k vám octomilky pozval.

Co musíte udělat:

  • Zkontrolovat ovoce, nahnilé a narušené odstraňte. Ovoce, které se rychle kazí, uchovávejte v lednici, stejně tak nakousnuté nebo naříznuté ovoce.
  • Ovocné koláče a moučníky, které nemáte v lednici, překrývejte poklopem nebo alespoň čistou utěrkou.
  • Nenechávejte na stole skleničky a hrnky s nedopitými námoji, především s džusem, vínem či pivem. Než je dáte do dřezu nebo do myčky, vypláchněte je.
  • Věnujte zvýšenou pozornost úklidu – vynášejte častěji odpadky a odpadkový koš vymývejte horkou vodou. Udržujte v čistotě i okolí koše. 
  • Pracovní plochy a dvířka linky často otírejte, nejlépe dezinfekčními prostředky nebo parním čističem. Také často vytírejte podlahu.

Lapače na octomilky

Jestliže jste octomilky podcenili a ony stihly naklást vajíčka (až 400 na jednu mušku), musíte sáhnout po některé ze zaručených metod. Zkuste na ně nastražit mucholapku nebo past. 

1. Klasickou mucholapku seženete v drogerii. Mucholapka vylučuje feromony, které lákají.  mušky na lep a následně je zlikvidují insekticidy. Pověste ji blízko okna a nechte chemii, ať si poradí.

2. Nebo si na ně připravte vlastnoručně vyrobený lapač. Stačí vám na něj zavařovací sklenice nebo kelímek, potravinářská fólie, gumička a něco s ostrým hrotem hrotem, například špejle s hrotem, silnější jehla nebo třeba vývrtka. Do kelímku nebo sklenice nalijte trochu ovocné šťávy, piva či vína a přetáhněte hrdlo fólií, kterou upevníte gumičkou. Do fólie pak opatrně udělejte několik dírek, kudy mušky vletí za potravou, ale zpátky se nedostanou.

3. Pořiďte si masožravku. masožravé rostliny jsou nejen stále při chuti a pomůžou vám zbavit se octomilek, zároveň jsou i skvělou dekorací okenních parapetů.

4. Nastražte jim past na talířek, stačí kousek nakrájeného jablka, ale může nalít trochu piva nebo nechat zaktivovat droždí. Když se slétnou mušky nad talířek, vysajte je vysavačem.

Tags : lapače na octomilkyoctomilky

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response