close

Byt v podkroví představuje pro mnohé z nás velký nedostižný sen, protože patří k těm nejnákladnějším vůbec. Na druhou stranu se jedná o bydlení komfortní a velkorysé, s řadou výhod, které za ty peníze fakt stojí.

Půdní prostory jsou po desetiletí vyhledávané pro vestavbu prostorných, často mezonetových bytů, představujících ten největší luxus v bydlení. Úžasný výhled či lukrativní lokalita nejsou jedinými pozitivy, jimiž se podkrovní byty mohou pyšnit.

Výzva pro architekta

Rozlehlý prostor plný nepříliš běžných architektonických prvků jako jsou skosené stěny, vikýře či trámy bývá přesně ten úkol snů pro každého kreativního architekta. Výhodou je, že podle přání může na takovém místě vzniknou otevřený vzdušný loft i byt klasicky rozčleněný do funkčních místností.

Velmi ceněná je také možnost vytvořit si prostornou terasu, díky níž získáte v podkrovním bytě mnohem víc světla a zároveň prostor pro relaxaci uprostřed zeleně, byť jen kontejnerové.

Víceúrovňové bydlení

Podkroví nabízí možnost atypické dispozice a členění obytné zóny, například spodní obytnou část nechat přístupnou návštěvám a pokoje v horním patře ponechat soukromé. Často je tato centrální část otevřená až ke střeše a druhé patro k ní přiléhá ochozem kolem dokola. Díky střešním oknům tak vzniká velmi vzdušný prosvětlený reprezentativní prostor. Dominantním prvkem v prostoru pak často bývá schodiště, které působí nejen jako spojovací článek mezi podlažími, ale současně vhodně rozděluje velký prostor.

I v ráji občas zaprší

I podkrovní byty mají své nevýhody a většina z nich je spjatá s tepelným komfortem. Vzhledem k vyšším teplotám v horkých letních měsících pod střechou a většímu chladu v zimě je nutné počítat s vyššími náklady na provoz klimatizace a na vytápění. Můžeme to ovlivnit k lepšímu typem zvolené střešní krytiny, kvalitně provedeným střešním pláštěm a především termoizolací, praxe ale často bývá jiná kvůli špatně odvedené práci..

Tags : bydlení pod střechoubydlení v podkrovímezonetmezonetový bytpodkrovní bytpůdní vestavba

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response