close

Topná sezona je v plném proudu a možná, že si říkáte, jestli topíte tím správným způsobem. Elektřina a plyn nepatří mezi nejlevnější zdroje tepla. A pokud byste chtěli ochránit i životní prostředí, nabízí se například topení dřevem.

shutterstock_145521760

Rozhodnete-li se topit dřevem, budete samozřejmě potřebovat kotel na pevná paliva. Existují speciální kotle, které jsou určeny pouze pro spalování dřeva. Zřejmě výhodnější variantou bude pořízení kombinovaného kotle – v takovém systému můžete topit například i uhlím nebo briketami.

Levně a ekologicky

Topení dřevem s sebou přináší množství pozitiv. Jedná se o levnější topení, než v případě, že topíte elektřinou nebo plynem. Zároveň můžete počítat s ekologičností – spalováním dřeva se totiž do ovzduší neuvolňují tzv. skleníkové plyny.

Topení dřevem si nejvíce užijete v krbu. Praskající dříví a plápolající oheň dokážou vytvořit vskutku jedinečnou atmosféru – ideální nejen pro romanticky založené duše.

Je potřeba počítat s prací

Ovšem ani u topení dřevem není nic zadarmo. Ušetříte peníze, ale musíte počítat s určitou prací. Protože dřevo poměrně rychle hoří, je nutné pravidelně přikládat.

Dřevo si můžete buď sami zpracovat – v takovém případě je třeba nařezání, poštípání, uschnutí a uklizení, nebo si nechat přivést již dřevo, které je přímo připravené k okamžitému ztopení.

Důležitá je výhřevnost dřeva

Při výběru správného dřeva na topení je kromě jeho vlhkosti, v ideálním případě by mělo být absolutně suché, důležité přihlížet rovněž k jeho výhřevnosti. Habr, dub, buk a jasan – tedy tvrdá a listnatá dřeva. Jinými slovy řečeno, z nich budete mít doma nejvíce teplo a vydrží nejdéle hořet. Pro topení v krbu je potom ideální bříza – ta totiž nepraská a nemusíte se tak obávat, že by vám v případě „otevřeného“ krbu odlétávaly jiskry do interiérového prostoru bydlení.

Tags : Dřevolevné topenítopení

The author Radek Blinka

Problematika spojená s bydlením je zajímavým tématem snad pro každého. Tipů a inspirací pro změnu není nikdy dost. Jsem rád, že i já můžu občas připravit zajímavý článek, který se vám může při brouzdání po internetu hodit!

Leave a Response