close
obrázek_2023-05-15_135905973

Chytré domácnosti jsou stále více populární a není se čemu divit, výhod, které nabízí je skutečně mnoho. Díky nejnovějším technologiím je možné automatizovat a ovládat různé funkce v domácnosti pomocí aplikací na mobilních zařízeních nebo hlasových asistentů. Zde je přehled nejnovějších technologií pro chytré domácnosti a způsob, jak je můžete využít.

Chytré osvětlení

Chytré osvětlení umožňuje ovládat světla v domácnosti prostřednictvím aplikace na mobilním telefonu nebo hlasového asistenta. Díky tomu můžete snadno a rychle ovládat světla v různých částech domu či bytu. Skvělým příkladem využití je při sledování filmu nebo při večeři, kdy se vám nechce odcházet k vypínači, abyste světlo rozsvítili nebo naopak zhasli. Dokonce si můžete nahrát osvětlení dle určitých scénářů, jako je večerní čtení nebo romantická večeře, při které se světlo ztlumí na intimní atmosféru.

Chytré reproduktory

Chytré reproduktory jsou další užitečnou technologií pro chytré domácnosti. A co nabízí? Tyto reproduktory umožňují přehrávání hudby z vašich oblíbených streamovacích služeb pomocí aplikací jako jsou například Spotify, Apple Music a další. Některé chytré reproduktory jsou také vybaveny virtuálními asistenty, jako je například známá Amazon Alexa nebo Google Assistant. I v tomto případě se vám může se vám může chytré ovládání reproduktorů hodit jak při večeři nebo tehdy, když si chcete doma třeba zacvičit.

Chytré termostaty

Chytré termostaty rozhodně stojí za povšimnutí. Díky nim totiž můžete ušetřit spoustu peněz. Tyto termostaty totiž umožňují nastavit teplotu v místnosti pomocí aplikace na mobilním zařízení. Některé chytré termostaty jsou natolik chytré, že umí teplotu nastavit automaticky na základě vašeho pohybu v domě a vnějších teplot.

Chytré spotřebiče

Chytré spotřebiče už všichni známe. I ty můžete ovládat pomocí aplikací na telefonu nebo hlasovým příkazem. Například taková chytrá lednice dokáže sledovat zásoby jídla a upozorní vás na to, kdy byste měli zase zásoby nakoupit. Chytré pračky a sušičky si můžete naplánovat přesně na dobu vámi požadovanou, a troubu a vařič můžete zpovzdálí sledovat na mobilním telefonu.

Chytré zabezpečení

Mezi nejdůležitější prvky chytré domácnosti patří chytré zabezpečení. Do této sekce patří například chytré zámky, kamery a senzory pohybu. Tyto prvky umožňují vzdálené sledování a ovládání zabezpečení vašeho domova pomocí aplikací na telefonu. Některé chytré zámky umožňují také otevírání dveří pomocí hlasových příkazů a další zabezpečovací prvky umožňují automatické spouštění alarmů a oznámení v případě pohybu.

Chytré vodovodní baterie

Teď by měli zbystřit všichni rodiče malých dětí. Věděli jste, že existují takové vodovodní baterie, které umí přenastavit teplotu vody tak, aby se malé děti neopařily? Chytré baterie jsou oblíbené také zejména proto, že je nemusíte zapínat, aniž byste se jich dotkli. Třešničkou na dortu ale je, že korigují ohřev vody, proud vody a tímto vám mohou ušetřit nemalé peníze.

Chytré ovládání

Již mnoho let existuje dálkové ovládání, kterým si otevřete při příjezdu vrata nebo bránu, aniž byste museli vysednout z auta. Tato technologie funguje dodnes, a dokonce se rozšířila také třeba na rolety a žaluzie. Takže pokud víte, že venku začalo svítit sluníčko, z práce můžete zadat pokyn k zatažení žaluzií, abyste si doma zajistili příjemný chládek.

A na jakém principu chytrá domácnost funguje?

Chytrá domácnost je propojena hned několika prvky a technologiemi, bez kterých by to prostě nešlo. Zásadní je připojení k domácí síti, internetu, abyste svou domácnost mohli ovládat zrovna v době, když jste v práci. Pro komunikaci na krátkou vzdálenost se používá bezdrátová technologie Bluetooth, ale ta má kratší dosah než WiFi. Kromě toho existují systémy jako Z-Wave a ZigBee, které pro spojení využívají samostatné bezdrátové připojení. Pro volání na zvolená čísla nebo zasílání SMS se pak mohou využívat běžné mobilní sítě prostřednictvím GSM technologie.

Máte chytrou domácnost také?

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : bateriechytrá domácnostreproduktorytermostattopeníZabezpečení

The author Michaela

Leave a Response