close
Bydlení

Topení: Nejčastější důvody, proč vám doma nefunguje

S teplým podzimem jsme se v posledních dnech bohužel definitivně rozloučili, protože venkovní teploty se rapidně blíží k nule. S klesající rtutí v teploměrech byste se ovšem měli přesvědčit o tom, že topení ve vaší domácnosti funguje.

Není totiž nic horšího, než když se po náročném dni vrátíte promrzlí domů a zjistíte, že jsou radiátory studené. V takovém okamžiku už je však příliš pozdě na prevenci a kontrolu funkčnosti topení.

Rozbitá hlavice topení

Pokud máte v domácnosti studené radiátory, a to i přesto, že je zdroj tepla plně funkční, pak bude s největší pravděpodobností problém v hlavici topení. Nejvíce problematickým místem je ventil u konkrétního radiátoru. Ten totiž vlivem používání doznává velkého opotřebení nebo dokonce zanesení nečistotami. Největší riziko nečinnosti ventilu nebo hlavice se objevuje právě v těchto dnech, kdy se radiátory daly do fungování po velice dlouhé době.

Špatné odvzdušnění

Klasický problém, který znají všichni majitelé starých radiátorů. Tuto závadu obvykle identifikujete na radiátorech v nejvyšších místnostech, kde je účinek špatného odvzdušnění největší. Hlavním zádrhel představuje bublina v otopné soustavě. Naštěstí řešení tohoto důvodu není vůbec složitého, a každý šikovnější kutil bude mít topení odvzdušněné za několik desítek minut. Nezapomeňte však odvzdušnění opakovat po několika dnech, aby se problém s radiátorem v nejvyšším patře neopakoval.

Špatná regulace radiátorů

Dalším velice častým důvodem nefunkčního topení je neexistence nebo špatná funkčnost otopného systému. Špatná regulace se typicky objevuje v panelových domech, kdy je problém identifikován na všech radiátorech napojených na jednu stoupačku. Díky správně provedenému nastavení celé otopné soustavy totiž radiátory topí stejně v bytech v přízemí a také v bytech v nejvyšších patrech. V rodinném domě pravděpodobně nebudete mít s regulací topení žádný problém.

Nejste-li si jistí funkčností otopného systému, v nejkratší době ji vyzkoušejte. Tím pádem budete mít dostatek času pro řešení případných závad.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : topenízima

The author Michaela

Leave a Response