close

Když se rozhodnete pověsit závěsy do oken, dokonale proměníte atmosféru pokoje. Můžete ho velmi zútulnit, dodat mu šmrnc nebo vzhled úplně zkazit. Než je do těch oken pověsíte, velmi pečlivě se zaměřte na výběr správné barvy, materiálu a samozřejmě i délky.

Není to ale jen vzhled interiéru, proč si pořizujeme závěsy. Mají i další výhody, které se sluší zmínit. Jednou z nich je fakt, že poskytnou stín uprostřed horkého slunečného dne, takže se interiér tolik nepřehřívá. V zimě naopak vytváří bariéru mezi studenými okenními tabulemi a místností, takže nedochází k takovým tepelným ztrátám. A pokud si pořídíte zatemňovací závěsy, můžete si i uprostřed dne udělat v místnosti příjemné přítmí například pro spaní po noční směně.

Jak vybírat závěs na okno

Jako zásadní kritérium se jeví jeho funkce – chcete ho opravdu používat k zatmívání či stínění, nebo bude plnit jen dekorativní funkci? Podle toho vybíráte správný materiál. Tam, kde potřebujete mít občas úplnou tmu, použijte závěsy s označením blackout. Jsou těžké, často až třívrstvé, přičemž může být strany látky každá v jiné barvě. Chcete-li získat v místnosti pouze příjemné šero, sáhněte po typu dimout. Takové seženete i ve světlých odstínech, třeba i bílé. Čistě dekorativní závěsy jsou vyrobeny z různých materiálů, tam se rozhodujete především podle stylu zařízení pokoje. Tam, kde potřebujete dodat na vzdušnosti, budou skvělé lehké syntetické látky, z přírodních materiálů se na závěsy hodí bavlna, hedvábí nebo pevnější len. Nevýhodou přírodních látek je nutnost žehlení, mají ale delší životnost.

Výběr barvy a vzoru

Výběrem barvy docílíte dvou situací: buď závěsy splynou s okolím, čímž dodají interiéru na eleganci, nebo naopak vytvoříte barevný kontrast a dodáte prostoru na osobitosti. S barvami si opravdu můžete vyhrát po libosti, dodržujte ale pravidlo, že v místnosti nebudete míchat víc než čtyři barvy. V jinak tlumeném interiéru můžete zvolit závěsy s výraznějším vzorem, ideálně, pokud stejnou látku použijete i na polštáře na pohovce nebo na ubrus jídelního stolu.

Tags : výběr závěsůzávěsy na oknazávěsy v interiéru
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response