close

Medvědí česnek je oblíbenou bylinkou, kterou si můžete v přírodě natrhat na jaře, v době, než začne kvést. Když to nestihnete, musíte si počkat celý rok na další příležitost. Nebo si ho můžete začít pěstovat.

Česnek medvědí (Allium ursinum) je přírodním antibiotikem a je bohatý na vitamíny a železo. Konzumují se jeho listy, které jsou vhodné pro výrobu pesta, můžete je ale také přidat do polévek, spařit a upravit je jako špenátové listy nebo jen tak nakrájené nasypat na chleba či na brambory místo pažitky. Oproti klasickému česneku má jemnější chuť a je mnohem lépe stravitelnější.

Jak si vypěstovat medvědí česnek

Pěstování česneku medvědího je nenáročné, dá se vypěstovat ze semínek,z cibulek i ze sazenic. Nejjednodušší způsob, jak ho pěstovat, pokud už na zahradě alespoň jednu rostlinku máte, je nechat ji vykvést a vysemenit. Tak se bude množit a rozrůstat, protože medvědí česnek snadno zplaňuje.

Jestli s medvědím česnekem začínáte, vysejte semínka do záhonu (hustě do hloubky 1 cm) na podzim, od září do listopadu. Výsev si musí projít zimou v půdě, aby semena dobře vyklíčily. Nebo můžete na podzim zasadit cibulky (v trsech asi po osmi). Cibulky se sází tak, aby nad jejich vrcholem bylo přibližně 5 cm půdy. Sazenice získáte od pěstitelů. Dalo by se vyrýt mladou rostlinku v lese a přesadit do zahrady, medvědí česnek je ale na mnoha místech chráněný.

Podmínky pro pěstování česneku medvědího

Rostliny medvědího česneku potřebují stín či polostín, nejlépe jim vyhovuje severní strana v místech, kde je stále vlhko. Klidně ho můžete zasít někam, kde jiné rostliny růst nemohou, třeba přímo pod nějaký ovocný či okrasný listnatý strom, kterému na podzim opadává listí. Půdu potřebuje kyprou, vlhkou a kyselou, písčitohlinitou až jílovitou. Medvědí česnek nikdy nehnojte, jen mu dopřejte dostatek vláhy.

Jestli nemáte zahrádku, ale chtěli byste mít svůj zdroj medvědího česneku, zkuste si ho vypěstovat v nádobě na balkoně. Mladé lístky se sbírají ke konzumaci v druhém roce, nejlépe předtím, než začne kvést. S kvetením jeho účinky slábnou.

Tags : Allium ursinumčesnek medvědímedvědí česnek
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response