close
Suprbydleni.cz – Zkrášlete si bydlení tureckým stylem_04

Už jste byli s CK Blue Style na dovolené v Turecku? Zalíbil se vám místní styl plný barev? Inspirujte se a zařiďte si bydlení v tureckém stylu nebo ho oživte alespoň pár doplňky.

Jen málokterý směr je tak dekorativní a plný barev jako ten orientální. Rozhodně si nemusíte hned vymalovat celý byt či dům různorodou kombinací barev nebo vyměnit všechen nábytek. Přeci jen na naše poměry je turecký styl poměrně extravagantní. Stačí si vybrat jednu místnost nebo třeba jen určité doplňky. Přestože je zmíněný styl poměrně zdobný a barevný, nesmíte zapomenout na to, že výsledek by měl působit harmonicky a nepřeplácaně.

Barevnost na prvním místě

Pro Turecko jsou typické syté a jasné barvy. Setkáte se s různými odstíny červené, růžové, oranžové, žluté, zlaté a bronzové, které symbolizují slunce ve všech jeho barvách. Nepochybně však narazíte i na modrou, tyrkysovou, zelenou či fialovou. Samozřejmě nechybí různé ornamenty, nejčastěji motivované přírodou. Nábytek a některé doplňky bývají obvykle ze dřeva nebo kovu a od toho se odvíjí i jejich barva, která většinou zůstává přirozená.

Jaké barvy zkombinujete, kolik jich bude, je samozřejmě na vás, rozhodně však platí, že v jednoduchosti je krása. Někdy stačí zvýraznit třeba jen jednu stěnu a s ní sladit nábytek, bytové textilie a další doplňky. Pokud se vám nechce malovat, můžete využít tapety s orientálními vzory. Zajímavou možností jsou také mozaiky.

Jaký nábytek nesmí chybět

Nutností obývacího pokoje v tureckém stylu je rozhodně pohovka, nejčastěji čalouněná, a stoleček, na kterém lze servírovat čaj a drobné občerstvení. Sezení lze doplnit taburety nebo originálními sedátky, jako jsou vyřezávané dřevěné ručně malované či vykládané stoličky nebo upravené sedlo z velblouda. Lze samozřejmě sedět i postaru, tedy na zemi – na koberci či polštáři.

Pokud máte jídelnu, měl by zde centrálním nábytkem být samozřejmě stůl, ideálně z masivu. Dalším výrazným prvkem může být například ozdobný lustr, komoda, příborník či vitrína na sklo.

Kouzlo je v doplňcích

Králem všech doplňků je samozřejmě kvalitní, ručně tkaný koberec, který lze položit nejen na zem, ale třeba i pověsit na stěnu jako tapisérii. Druhým významným prvkem jsou často polštáře s vyšitými ornamenty, které zvyšují pohodlí jak při sezení na pohovce, tak na zemi. Typické jsou také různé textilie, ať už se jedná o ubrusy, dečky, přehozy, plédy, baldachýny nebo závěsy. Časté je zdobení střapci, třásněmi či korálky. Na kvalitě materiálu byste určitě neměli šetřit. Preferovaná je ruční výroba a kvalitní design. Z látek vede brokát, hedvábí, kašmír, satén a vlna, nebo tkaniny jim podobné.

Z dalších doplňků jsou charakteristické tepané lampy a lucerny, kovové mísy a podnosy, vázy, zrcadla s ozdobnými rámy či paravány. Z nádobí by vám určitě neměla chybět souprava na přípravu a servírování čaje. Vyrazte na dovolenou s CK Blue Style a přivezte si originální doplněk přímo z Turecka. 

Kouzlo prostoru lze doplnit například čerstvými květinami, svíčkami, svícny s éterickými oleji nebo vonnými tyčinkami. Výrazné a podmanivé vůně totiž k orientu patří. Nebojte se proto zkusit provonět svůj domov santalovým dřevem, hřebíčkem, skořicí či badyánem a navodit správnou pohodovou atmosféru.

Zdroj náhledových obrázků: Shutterstock, Blue Style a.s.

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response