close

Někdo spí jako dudek a někdo jako na vodě. Čeština má pro různou kvalitu spánku spoustu pěkných přirovnání, nic to ale nemění na faktu, že kvalitní spánek potřebujeme. Dlouhodobý nedostatek spánku nebo spaní tak špatné, že se při ní nezregeneruje organizmus, může za zhoršení zdravotního stavu.

Večer omezte kávu i cigarety

Kofein a nikotin vám k usnutí a zdravému spánku rozhodně nepomůžou, naopak. Obě dvě látky jsou stimulanty, které organizmus povzbuzují a udržují v bdělém stavu.

Jen lehká večeře

Také trávení těžkých jídel nepřispěje k pohodovému usínání, zvlášť pokud se k tomu ve výsledku přidá ještě pálení žáhy. Dopřejte si jen něco lehkého,bohatého na bílkoviny, a doplňte miskou zeleniny. Kromě dobrého spánku přispějete k lepší postavě.

Před spaním už nepracujte

Bezprostředně před ulehnutím do postele už byste měli mít zklidněnou mysl a neřešit ani pracovní ani jiné úkoly. Rozhodně není vhodné surfování na internetu ani na sociálních sítích. Spíš, než vášnivé diskuze (byť jen online), zkuste se uklidnit meditací.

Tma pomáhá usnout

Světlo z ulice, blikající budík i hrající televize jsou rušivými elementy, při nichž se těžko usíná. Budík otočte čísly ke zdi, televizi zásadně vypínejte a proti světlům i hluku z ulice pomáhají těžší závěsy.

Mějte vyvětráno

Asi jste to už vypozorovali sami, že se vám lépe usíná v řádně vyvětrané chladnější místnosti než tam, kde je vydýchaný vzduch a navíc vedro.

Teplá koupel pomáhá usnout

Příjemná relaxační koupel s bylinkami tělo i mysl zklidní a příjemně uvolní, takže spánek přichází mnohem rychleji. Můžete ji podpořit i bylinkovým čajem, například meduňkou.

Nepřevalujte se

Pokud ani tohle všechno nepomůže a vy ani po půlhodině nemůžete usnout, nepřevalujte se. Raději vstaňte a věnujte se chvíli něčemu jinému. Přečtěte si pár stránek knihy, naplánujte si následující den nebo si vymyslete nějakou činnost, abyste se unavili. Teprve pak zkuste znovu usnout.

Tags : jak lépe usínatjak rychleji usnoutrady na nespavost
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response