close

Schody, stejně jako všechno ostatní v domě, podléhají vlivu času a opotřebení. Když se vám začnou zděné nebo betonové schody drolit a dřevěné jsou prošlapané, je nutné přikročit k renovaci, protože chůze po nich se stává nebezpečnou.

Jestliže jsou schody už v opravdu v dezolátním stavu a je lepší je zbourat a postavit nové, obraťte se raději na profesionála v oboru. Stavba schodiště totiž podléhá řadě pravidle a závazných norem, které byste si pravděpodobně všechny neuhlídali. Odborník vám schodiště správně navrhne a ještě poradí, jak ho postavit. S realizací opravy je to jednodušší, tu zvládnete sami.

Jak renovovat dřevěné schody

I ty nejkvalitnější dřevěné schody se léty prošlapou. Jestli byly správně postaveny z tvrdého dřeva, pravděpodobně ani po desítkách let nebudou na jejich stupnicích znát žádné prohlubně. Pokud se ale při stavbě šetřilo a na schody bylo použito měkké dřevo, máte teď problém.

Prošlapané schody je v první řadě nutné zbrousit do roviny. Potom vytvořte novou nášlapnou plochu. Na ni použijete prkénko z tvrdého dřeva, například bukového. K upevnění na schod můžete použít disperzní lepidlo, pokud mezi schodem a prkýnkem vznikne mezera, vyplňte ji epoxidovým tmelem a k přilepení stupnice použijte epoxidové lepidlo. Z přední strany schodu překryjte nový spoj lištou a vše nalakujte.

Oprava schodů betonových a zděných

Jestliže potřebujete opravit betonové nebo zděné schody v interiéru (například staré schody na půdu), ani tady není renovace nic složitého. A opět začnete tím, že schody vyrovnáte. K tomu použijete betonovou stěrku, kterou nanesete a necháte dobře vyzrát. Pokud zůstanou drobné nerovnosti, použijete montážní pěnu.

Nejprve si připravíte OSB desky v rozměrech stupnice a podstupnice (tedy nášlapnou desku schod a přední stěnu). Při sesazování a stahování OSB desek není až tak důležitá přesnost,stavíte z nich jen nosnou konstrukci pro plovoucí podlahu. Čím přesnější ale budete, tím snazší práci budete mít s lepením lamel. OSB desky upevníte přímo do schodu vruty a na hrany přilepíte nebo přišroubujete i ukončovací lišty ve tvaru “L”. Takto upravené schody jsou připravené na pokládku plovoucí podlahy.

Tags : oprava schodůoprava schodů v interiéruprošlapané schody
JanaPK

The author JanaPK

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response