close
Spolupráce

5 důvodů, proč dnes přemýšlet o hypotéce

hypoteka

Vlastní bydlení je pro spoustu z nás lákavá představa. Málokdo si ale může dovolit celou částku za byt nebo dům zaplatit ze své kapsy. Většina se proto obrací na banku z žádostí o hypotéku. V loňském roce na to sice nebyla úplně nejvhodnější doba, ale to se konečně mění. Podívejte se na 5 důvodů, proč byste měli o hypotéce aktuálně přemýšlet.

1. Zrušení parametrů DSTI a DTI

Tyto dva parametry určovaly a omezovaly, jakou částku vám banka půjčí:

  • DSTI – Zrušeno 1. 7. 2023

Jde o výši měsíční splátky v poměru k měsíčnímu příjmu. Splátka podle tohoto parametru mohla být maximálně 45–50 % čistého měsíčního příjmu vaší domácnosti.

  • DTI – Zrušeno 1. 1. 2024

Tento parametr stanovoval, jaký násobek čistého ročního příjmu vám banka může půjčit. Problém byl, že se do tohoto parametru počítaly všechny vaše dluhy, včetně například leasingu.

2. Úrokové sazby budou opět klesat

S tím, jak konečně klesá míra inflace, Česká národní banka snižuje i výši úrokových sazeb. Hypotéky tak budou během roku 2024 pomalu zlevňovat a stávat se opět dostupnější. A banky budou mít volnější ruku, aby svým klientům mohly připravit zajímavou nabídku.

Tip: Začíná se blýskat na lepší časy, i pokud přemýšlíte o refinancování hypotéky. Když si ještě chvilku počkáte, můžete se zřejmě těšit na mnohem výhodnější sazby, než jaké na trhu vidíme teď.

3. Nabídka nemovitostí převyšuje poptávku

Útlum, který jsme na hypotečním a realitním trhu v minulém roce viděli, znamenal jediné. Nabídka nemovitostí ke koupi je poměrně vysoká, zatímco zájemců až tolik není. Kupující je tak ve výhodné situaci, kdy si může dovolit vyjednávat o ceně.

Tento stav ale nevydrží věčně. Očekává se, že v druhé polovině roku 2024 se situace začne pomalu měnit a nabídka s poptávkou se na trhu budou postupně vyrovnávat. Pokud tedy o koupi nemovitosti uvažujete, rozmýšlejte se rychle.

4. Bydlet ve vlastním je výhodnější

Kvůli vysokým úrokovým sazbám a ochladnutí zájmu o hypotéky v Česku po dlouhé době klesly ceny nemovitostí. To samé se ale rozhodně nedá říct o nájmech, které naopak kvůli inflaci rostly. Výsledek je jasný – koupit si nemovitost na hypotéku je v současné době výhodnější než bydlet v nájmu.

Dřív to platilo hlavně v menších městech v méně žádaných lokalitách, jako je Ústí nad Labem, Chomutov nebo Karviná. Teď už je to ale realita i v Praze nebo v Brně.

5. Investice do budoucnosti – vás i vašich dětí

I když si berete hypotéku na několik desítek let, jednou ji přece jen splatíte. A jakmile k tomu dojde, nemovitost je už jen vaše. Můžete si s ní dělat, co chcete – upravit si ji podle sebe, prodat ji, přepsat na děti…

Jak určitě víte, hodnota nemovitostí v čase stále roste. Peníze, které do koupi nemovitosti a splátky hypotéky vložíte, se vám tedy pravděpodobně vrátí v podobě zajímavé investice. Zpravidla se nemusíte moc bát, že by váš dům nebo byt výrazně ztrácel na ceně.

Srovnání hypoték jednoduše online

Pokud chcete získat základní představu o tom, kolik by vám banka půjčila vzhledem k vašemu příjmu a jaká by byla vaše měsíční splátka, už nikam nemusíte chodit. Stačí, když se pohodlně usadíte k počítači nebo mobilu a o výpočet hypotéky se online postará kalkulačka hypotéky.

Vy jen zadáte základní údaje a počkáte na srovnání hypoték od různých bankovních institucí. Pak už můžete jít na jistotu tam, kde vám dají nejlepší nabídku. Je to rychlé, pohodlné a bez závazku.

Zdroj náhledové fotografie: Shutterstock.com

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response