close

Vybavení našich domácností podléhá vždy potřebám těch, kteří v ní žijí. Jestliže je členem domácnosti i dítě, musíme věnovat velkou pozornost tomu, abychom vytvořili bezpečný domov. 

shutterstock_156431330

Domácnost by měla být zařízená tak, aby rodiče zvládali veškeré činnosti i s přítomností dětí. Statistiky hovoří jasně, že většina úrazů dětí předškolního věku vzniká právě v „bezpečí domova“. K nejrizikovějším místům patří kuchyně, koupelna, garáž, dílna, zahrada a bazén. Celková bezpečnost se hodnotí podle přehlednosti prostoru, použitého nábytku, rozvodu elektřiny, přítomností spotřebičů a další. Na děti do 8 let by měli vždy dávat dospělí pozor. Mělo by je jít dobře vidět i slyšet a mít kontrolu nad jejich činností. To znamená odstranění přebytečných dveří nebo naopak pořízení dveří tam, kde by dítě nemělo mít samo přístup – sklep, půda v domě apod.

Nejčastější příčiny poranění

Velmi často bývají problém nezajištěná okna. Vhodné je umístit na okna i dveře zarážky. Aby si neskříplo prst. Okna zajistěte, aby se nedala plně otevřít. Skleněné dveře zajistěte ochrannou vrstvou – lepenou bezpečností fólií. Vhodné je na dveře nalepit i obrázky, pokud se jedná o čiré sklo. Dítě může běžet a narazit do nich. Nikdy nenechávejte klíče v zámku u vchodových dveří. Dítě se může zabouchnout – zamknout a bude problém se k němu dostat.

Dalším nebezpečí představují schody. Neměly by být strmé a opatřeno by schodiště mělo být zábradlím, protiskluzovou úpravou a dobře osvětlené. Pozor na zábradlí ve stylu tyček, kde dítě může prostrčit hlavu. Přístup ke schodišti lze zabezpečit vrátky.

Popáleniny a kuchyně

Kuchyně je místo, kde rodina tráví mnoho času. Také je to místo plné nástrah. Popáleniny způsobené elektrickým proudem jsou častější u chlapců. Snažte se zajistit všechny zásuvky a spotřebiče, jako je varná konev. Sporák můžete chránit nerezovou ohrádkou v přední části varné desky. Při nákupu nové trouby se ujistěte, zda má mechanickou dětskou pojistku, která zabrání otevření dvířkům během pečení. Stejně tak mikrovlnné trouby a myčky by měly mít program, kdy se automaticky vypne při otevření dvířek. Nebezpečí číhá také v odpadkovém koši, pokud vyhodíte zbytky čisticích prostředků či rozbité sklo. Děti jsou vynalézavé a je pouze na vás ochránit je.

Nevhodný nábytek

Mimo oken, dveří, schodů, nebezpečí v kuchyni se snažíme vybavit byt vhodným nábytkem. Odstraňte předměty, které se mohou lehce převrátit: vázy, stojany na CD, sošky, lehké poličky. Televizor umístěte na horní části nábytku hlouběji posazený. Zbavte se skleněných desek a ostrých rohů. Popřípadě si pořiďte chrániče rohů nábytku. Na dvířkách nenechávejte malé klíče, ostré úchytky apod. Pozornost věnujte i kytkám, některé mohou být jedovaté nebo mít ostré listy. Máte-li krb, kde topíte, opatřete jej mřížemi, aby dítě nemohlo k ohni.

Dětskou postýlku vybírejte podle její hloubky, aby dítě při přelézání nevypadlo. Kolem stěn umístěte mantinely, zvlášť u divokých dětí. Nedovolte dítěti skotačit v koupelně, kde hrozí uklouznutí a rovněž i z této místnosti odstraňte chemikálie, ostré předměty a zásuvky opatřete krytkami. Do vany pořiďte protiskluzovou podložku.

Tags : Bezpečný domovdětinebezpečí

The author Gabriela Kortova

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Leave a Response