close

Kvalitní postel je základ, a to platí vždy. Pokud ale vybíráme postel pro dítě, měli bychom si dát obzvláště záležet. Pro dítě by postel měla být nejen pohodlná, ale i správně vysoká, bezpečná a určitě i pěkná na pohled. Maminky zase ocení, když se bude postel snadno otírat od nečistot a bude mít i nějaký ten úložný prostor. Navíc vhodně zvolená postel může růst společně s vaším potomkem. Na co tedy během výběru dbát?

Aby dítě odpočívalo bezpečně

Že se vaše dítě v noci několikrát přestěhuje z místa na místo? Mám potomek divoké spaní a bojíte se, že z postele spadne dolů na zem? Pak vždy vybírejte postel, která bude mít dostatečně vysokou zábranu. Dětská postel by měla být vždy bezpečná, určitě se nechcete během noci neustále strachovat a dítě hlídat, aby nespadlo. Zvláště při pořizování první opravdové postele, kdy dítě už přestaneme dávat do dětské postýlky, která má ohrádku, je třeba myslet na to, že dítě se nové posteli a prostoru, který najednou získá, bude přizpůsobovat.

Postel by také neměla být přehnaně vysoká, dítě by mělo být schopno si do postele samo a bez pomoci dospělého vlézt. Výška postele se tak může odvíjet od věku dítěte nebo od jeho schopností. Pokud pořizujete úplně první postel, může být opravdu nízká a může mít kolem 25 cm i méně. U některých typů postelí je možné časem přimontovat nožičky, čímž se postel vyvýší.

Zábrany a bočnice se obvykle dají dát pryč, když už nebudou zapotřebí. Pro začátek s nimi ale rozhodně počítejte. Je mnohem lepší dětem ještě poskytnout komfort v podobě bavlněných mantinelů. I když sebou bude dítě během noci házet, nezraní se a neuhodí. Navíc mu bude vždy teplo, i když bude mít postel přímo u zdi.

Dostatečně velká postel

Postel musí být samozřejmě dostatečně široká i dlouhá. Platí, že postel by měla být vždy minimálně od 20 cm delší, než je celková výška člověka. Pamatujte ale, že děti rostou a opravdu rychle. Čím bude postel větší, tím déle dítěti vydrží – a vy nebudete muset tak často řešit pořizování nové postele. Děti od desíti let by pak měly mít postel o rozměrech 180 až 200 cm na délku.

Samozřejmě, že pro rozměry běžné postele se můžete rozhodnout hned, v tom případě nebudete muset řešit nic dalšího a postel dítěti může vydržet i po celé dětství a dospívání. Ovšem v případě, že máte doma málo místa, dětský pokojíček je malý anebo musí jeden pokojíček obývat více dětí, svádíte jistě boj o každý kousek místa. Pak je lepší pořizovat postel menších rozměrů, aby dětem zůstal i prostor pro hraní.

Kvalitní a pevný materiál

Určitě je vhodné poohlédnout se i po posteli, která je nejen pevná ale je vyrobena i z kvalitního materiálu, který se bude dobře udržovat. Dřevěné postele jsou zárukou kvality a taková postel z masivního dřeva je téměř nezničitelná. Ovšem i dřevo potřebuje péči, myslete navíc i na to, že děti často všechno umažou, poškrábou a nejsou tolik opatrné. Vybírejte tedy takovou povrchovou úpravu, která se bude dobře čistit. Usnadníte si práci a vyhnete se nepříjemnostem. Kovové postele se například velmi hodí do moderních domácností, ale v dětském pokoji mohou působit na první pohled chladně.

Nezapomeňte na kvalitní matraci

V neposlední řadě si dejte záležet při výběru matrace. Děti se vyvíjí a rostou, proto je nutné pořídit jim matraci takovou, která bude pro jejich vývin vhodná. Děti by měly spát na matraci tvrdší, měkkým matracím se snažte vyhnout. Určitě nezapomeňte ani na chránič matrace, který je pratelný a pak vás nerozhází ani menší nehoda. A jelikož děti častěji mohou trpět na alergie, vybírejte matrace s antibakteriální a antialergickou úpravou.

Pokud si dáte záležet, dítě bude jistě spát jako v bavlnce.

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : dětidětská postelpostel

The author Michaela

Leave a Response