close

Jestli se pouštíte do rekonstrukce rodinného domu, bez zateplení střechy nedává smysl. Protože nejspíš chcete rekonstrukcí dům nejen modernizovat, ale zároveň i docílit snížení nákladů na energie. A zateplení střechy vám ušetří tisíce, zhruba 30 % stávajících nákladů na vytápění. V létě pak díky vhodné termoizolaci nebude docházet k přehřívání střechy a podkrovního prostoru pod ní.

Zateplení střechy přitom nepředstavuje nic drahého a komplikovaného. Dá se dokonce realizovat svépomocí, stačí jen průměrně šikovné ruce. Pokud se na to sami necítíte, ani zateplení provedené firmou dnes nevyjde nijak draho, budoucí úspory vysoce převyšují počáteční náklad.

Jak můžete zateplit střechu

Jako nejčastější materiál pro zateplení šikmé střechy se používá skelná minerální izolace. Její vlastnosti nejlépe vyhovují střešní konstrukci: je tvárná, takže je možné ji ideálně přizpůsobit trámové konstrukci. Obvykle se doporučuje provést zateplení mezi krokve v kombinaci s další vrstvou pod krokvemi, která překryje spáry a eliminuje tak tepelné mosty.

Pro zateplení plochých nebo šikmých střech se také běžně používá střešní polystyren. Jeho důležitou vlastností je udržení tepla z obytné části domu. Pro ploché střechy se navíc využije jeho další vlastnosti, a to je snížená hořlavost s vysokým požadavkem na zatížení. Tento druh materiálu se hodí i pro zateplení šikmých střech především nadkrokevní částí. Pro podkrokevní zateplení je dobrá PIR izolace s oboustranným hliníkem, která zabere minimum místa. Skvěle izoluje i při malých tloušťkách.

Za jednu z nejdokonalejších tepelných izolací současnosti je považována chytrá pěna. Mezi její nejdůležitější vlastnosti patří velmi nízká tepelná vodivost, což umožňuje dosáhnout vynikajících izolačních účinků v mnohem menších tloušťkách izolace. Další krok k dokonalému zateplení je způsob aplikace. To že pěna dopadá jako kapalina, která následně expanduje, umožní dokonale vyplnit všechna místa, mezery či spoje nebo izolovat konstrukce složitých tvarů, kam je prostě nemožné jinou izolaci vůbec účinně umístit.

Tags : druhy zateplenízateplení střchy
Jana Kováčová

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response