close

Bez speciálně vytvořené betonové směsi nemohou okolo rodinného domu proběhnout prakticky žádné stavební úpravy. V současné době je samozřejmě možné nakoupit beton již připravený, jehož namíchání je velice jednoduché.

Nicméně pokud budete potřebovat větší objem betonové směsi a nemáte-li v okolí bydliště velkou betonárnu, pak si musíte beton připravit svépomocí. Nemusíte se ovšem ničeho obávat, protože se nejedná o nic těžkého.

Hlavní přísady

Základem kvalitního a pevného betonu jsou prvotřídní přísady ve vynikající kvalitě. Betonová směs se běžně skládá z písku, štěrku, cementu a vody.

  • U prvních dvou materiálů si ovšem dejte pozor na frakci, tedy hrubost směsi.
  • Ta by se u písku měla pohybovat do 4 milimetrů a u štěrku mezi 4 až 16 milimetry.
  • Ani kvalitu cementu byste neměli podceňovat, protože ten v betonové směsi působí jako pojivo.

Jakmile tedy do vznikajícího betonu přidáte nekvalitní cement, počítejte s tím, že se u stavby dříve či později objeví praskliny.

Jak na míchání betonu?

Jakmile máte naskladněné všechny základní materiály, můžete se vesele pustit do samotné přípravy betonové směsi. Samozřejmostí by mělo být použití klasické míchačky, do níž jako první nalijte vodu. Následně přidejte přibližně 3 lopaty písku a po důkladném promísení přidávejte postupně cement. Jeho množství dávkujte citlivě podle typu konstrukce a také podle svých zkušeností. Po promísení přidejte štěrk a nechte v míchačce tak dlouho, dokud nebude mít betonová směs požadovanou konzistenci.

Na co si dát pozor?

Při míchání betonu si dejte pozor hlavně na nadměrné množství vody v betonu. Přebytečná tekutina je samozřejmě nežádoucí, protože voda snižuje pevnost betonu a tím pádem i jeho životnost. S tím souvisí i požadovaná vlhkost, na niž byste se taktéž měli zaměřit. Mějte na paměti, že písek obsahuje určité procento vlhkosti, čemuž samozřejmě musíte přizpůsobit množství přidané vody. V opačném případě vám vytvrdnutý beton brzy popraská.

Míchání betonové směsi skutečně není nijak těžké a bez větších problémů jej zvládne každý šikovnější kutil. Pozor si pouze dejte na množství přebytečné vody.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : beton

The author Michaela

Leave a Response